Bár a stresszteszt előzetes értékelése szerint a paksi atomerőmű megfelel a nemzetközi biztonsági elvárásoknak, lehet még javítani a blokkok ellenálló képességén.
– A pozitív megállapítások mellett azonosítható néhány olyan változtatási lehetőség is, amellyel az erőmű ellenálló képessége tovább növelhető – fogalmazott Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója a benyújtott „célzott biztonsági felülvizsgálati” jelentés kapcsán. A távirati iroda kérdésére hozzátette, a hatóságnak két hónap áll rendelkezésére a jelentés részletes elemzésére és arra, hogy meghatározza a szükséges és javasolt intézkedéseket.
A jelentés egyebek közt megállapítja, hogy az erőmű tervezésénél figyelembe vett események köre megfelel a nemzetközi elvárásoknak, és az erre vonatkozó alapvető biztonsági funkciók teljesülnek. Erről Rónaky József elmondta: a védelem első szintje azt jelenti, hogy a nukleáris létesítmény tervezésekor törekszenek arra, hogy az esetleges üzemzavart, balesetet kizárják. A második szint az a bonyolult biztonsági rendszer, amely az esetleges üzemzavarok során biztosítja a reaktor hűtését, illetve megakadályozza a radioaktív anyagok környezetbe jutását.
A főigazgató szerint azonban nem zárható ki, hogy olyan események történnek, mint Fukusimában, és valamennyi biztonsági rendszer megsérül. Ekkor lép életbe a védelem harmadik szintje: ilyen esetekre szolgálnak a súlyos baleset-kezelési eljárások. – Pakson a nemzetközi tapasztalatokat és a biztonságtudomány fejlődését figyelembe véve olyan átalakítások valósultak meg, és olyan intézkedésekről döntöttek az utóbbi években, amelyek ahhoz szükségesek, hogy akár súlyos baleset esetén is stabilizálják a folyamatokat, és hatékonyan csökkentsék a következményeket – mutatott rá a szakember.
Rónaky József arról is beszámolt, hogy ugyan a célzott biztonsági felülvizsgálat az erőművek biztonságát veszi górcső alá, ám a hivatal – mint a nukleáris biztonságért felelős hatóság – feladatának érzi, hogy ezzel párhuzamosan áttekintse azt is, kell-e változtatni a nukleáris biztonsági követelményeken, jogszabályokon. – Ha a tanulságok azt kívánják, javaslatot teszünk a módosításokra – szögezte le a szervezet vezetője. – A stresszteszt eredményei azonnali beavatkozást nem tesznek szükségessé Pakson – hangsúlyozta Mittler István, az atomerőmű kommunikációs igazgatója. A további lehetséges intézkedések között említette például a földrengés esetére a közvetlen biztonsági funkcióval nem rendelkező épületek minősítését és szükség szerinti megerősítését, további nagyobb teljesítményű dízelgenerátorok telepítését, valamint alternatív hűtővíz-utánpótlási lehetőségek biztosítását.
Az atomenergia-hivatal december végéig értékeli a jelentést, és meghatározza azokat a teendőket, amiket az erőműnek a biztonság további növelése érdekében el kell végeznie, végleges nemzeti jelentésében pedig tájékoztatja az Európai Bizottságot a felülvizsgálat eredményeiről. Az európai országokból beérkező jelentéseket pedig a jövő év első felében nemzetközi vizsgálatnak is alávetik Brüsszelben.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront