A lap szerint megérett a nád az aratásra, így a nádvágók már karácsony előtt neki tudtak állni a munkának. A Kis-Balaton mintegy kétezer hektárnyi nádasában 400 hektáron terveztek nádaratást, de mivel nincs jég, ennek valószínűleg csak a felét tudják elvégezni. A negyven centiméternél kisebb vízben még nem okoznak kárt a kombájnok kerekei, de ahol magas a víz, csak akkor tudnak aratni, ha 15-20 centiméter vastag jégréteg képződik, ami elbírja a munkagépeket.
Az újság szerint mindezek ellenére az idén valószínűleg mégis több jó minőségű nádat tudnak levágni, mint tavaly. A hosszú ideig tartó csapadékhiány miatt ugyanis a sekélyesebb, kisvizes területeken is tudnak aratni, mert egy részükről vagy teljesen eltűnt a víz, vagy negyven centiméternél kisebbre apadt – nyilatkozta a napilapnak Kovács Zoltán, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi őre, aki azt is felügyeli, hogy csak az engedélyezett területeken dolgozzanak a nádaratók, és a jó minőségű tetőfedő nád mellett a felújító vágásokat is elvégezzék.
A jó minőségű, kemény, vékony szálú nádat a magyar piacon, Németországban, Dániában és Hollandiában értékesítik. A nádaratásra február 28-ig szól a minisztériumtól kapott engedély, azt követően már a korábban érkező fészkelő madaraké az elsőség, amelyeket nem zavarhatnak a munkával.