A 2,2 millió dolgozó nő közül körülbelül 1,2 milliónak járhat az adómentesség – jelentette ki Szalai Piroska miniszterelnöki megbízott szerdán az M1 aktuális csatornán.
Elmondta, ma Magyarországon mintegy 4,7 millióan dolgoznak és az szja-mentesség érinti már például a 25 éven aluli női és férfi munkavállalókat, a 30 év alatti gyermeket nevelő nőket, valamint a négygyermekes anyákat. Októbertől már a háromgyermekes anyákra is kiterjed, jövő januártól pedig a két gyermeket nevelő 40 év alatti édesanyák is személyijövedelemadó-mentességet élveznek.
Szalai Piroska rámutatott, 2029-re 1,2 millió édesanyát érint az adómentesség, de ha a családi adókedvezményt is figyelembe vesszük, amit a férfiak is igénybe tudnak venni, akkor már 2,2 millió azok száma, akik valamilyen adókedvezményben részesülnek. Emlékeztetett, 2010-ben csak a három vagy annál több gyermeket nevelők kaptak szja-kedvezményt, de azt is csak nagyon kicsi összegben. A miniszterelnöki megbízott azt mondta, ez egy magyar innováció, ami miatt nagyon sokan figyelnek ránk és az intézkedés hatásaira az Egyesült Államoktól kezdve az Európai Unión át a Távol-Keleten is.
Szerinte a termékenységi ráta emelkedését már az első, 2011-ben bevezetett családi adókedvezmény is elősegítette. Ezt igazolja az is, hogy a 2011-es utolsó helyről az uniós termékenységi rátában 2021-re a tizenharmadik helyre sikerült előre lépnie Magyarországnak. Ezek az adatok 2022-re tovább javultak, és a hatodik helyre léptünk fel – mondta, hozzátéve, hogy 2023-ban már a dobogós helyen szerepelt Magyarország.
Szalai Piroska rámutatott, a születési mutatók világszerte romlanak, Magyarországon azonban a romlás kisebb, mint Európában. Azt mondta, ehhez szükség volt az olyan típusú kedvezményekre, amit a kormány a családok segítése érdekében bevezetett. Hozzátette, hogy ehhez szükség volt arra is, hogy egymillióval többen dolgoznak Magyarországon, mint 15 éve, és a gyerekek nem úgy nőnek föl, hogy otthon apuka, anyuka nem vekkerre kell reggel.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Pexels)