Az államtitkár elmondta, az alapszabályt szakszervezeti részről a Liga Szakszervezetek, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), valamint a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) vezetői, a munkaadói érdekképviseletek közül pedig az Általános Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ), a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) vezetői írják alá.
A fórum első ülése várhatóan két hónapon belül lesz. Az MSZOSZ – amelynek részvétele kérdéses volt a fórumon – elnöke, Pataky Péter az MTI-nek megerősítette: az MSZOSZ elnökségének keddi döntése alapján felhatalmazást kapott a megállapodás aláírására, és részt vesznek az állandó konzultációs fórum munkájában.
„Ha lehet, bővítsük a kört”
Pataky Péter hangsúlyozta: azért döntöttek így, mert érdemi részvételt kell biztosítani a versenyszférában foglalkoztatottak számára egy ilyen konzultációs fórumban. Az MSZOSZ célja továbbra is az, hogy a fórum a versenyszféra egészét érintő kérdésekben úgy dolgozzon, hogy az itt érdekelt szakszervezetek véleménye, képviselete biztosított legyen, mondta, hozzáfűzve hogy ennek érdekében az MSZOSZ továbbra is azt képviseli, hogy „ha lehet, akkor bővítsük a kört”.
Közölte továbbá, addig is vállalják, hogy konzultációkat folytatnak a jelenleg a fórumban képviselettel nem rendelkező konföderációval, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségével is. Nem az ő felhatalmazásukat bírják, de szoros konzultációt folytatnak annak érdekében, hogy a versenyszférában érdekelt munkavállalók képviselve legyenek – tette hozzá Pataky Péter.
Az elnökség azért is döntött az MSZOSZ részvétele mellett, mert a fórum alapító megállapodásában felsorolt témákban feltétlenül érdemi párbeszédre van szükség a kormánnyal. Példaként említette a Munka törvénykönyvét (Mt.), a munka világát szabályozó törvényeket (még az új Mt. júliusi hatályba lépését megelőzően), illetve a béreket. Fontosnak nevezte Pataky Péter, hogy a fórum deklarálja a kollektív szerződések megerősítésének szükségességét, ezt az MSZOSZ kezdeményezni is fogja.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tavaly decemberben jelentette be, hogy létrejön a versenyszféra és a kormány új állandó konzultációs fóruma, amely arra lesz hivatott, hogy a versenyszektorban a munkaadók, a munkavállalók és a kormány álláspontját egyeztesse.
A miniszter akkor hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) továbbra is működik, ez a kerete az új érdekegyeztetési rendszernek. Szólt arról is, hogy az új érdekegyeztető fórum mellett létrehoznak egy monitoringbizottságot is, amely elemzéseket, jelentéseket készít például az új Munka törvénykönyve, az adórendszer, vagy épp a szakképzési törvény gyakorlati működéséről.