Változó teljesítmény jellemezte a két országot

A kínai feldolgozóipar hivatalos teljesítménymutatója januárra 50,5 pontra emelkedett a decemberi 50,3 pontról, a mutatót kezelő kínai logisztikai és beszerzői szövetség (CFLP) szerdai közlése szerint. Kissé lassulva, de tovább javult az orosz feldolgozóipar teljesítménye januárban is. Az ágazat teljesítménymutatója (beszerzési menedzser index) 50,8 pontra, tavaly október óta a legalacsonyabbra csökkent a decemberi 51,6 pontról.

NT
2012. 02. 01. 6:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína esetében az 50 pont fölötti szám ismét a teljesítmény szerény további növekedését jelezte, miután novemberben első ízben csökkent a feldolgozóipar teljesítménye egyik hónapról a másikra, 32 havi javulás után. A novemberi eredmény 49,0 pont volt. Ha a mutató 50 pont fölött van, az a teljesítmény növekedését jelzi, 50 pont alatt csökkenést jelent, mindig az előző hónaphoz képest. Pontosan 50,0 pont stagnálásra utal.

A januári részmutatók közül a termelésé jelentős, gyorsuló növekedést jelzett 53,6 ponttal a decemberi 53,4 pont után. A fő mutatót a háromhavi csökkenés után csak enyhén újra gyarapodó új megrendelések és azon belül a negyedik hónapja apadó új exportmegrendelések részmutatói húzták le. A romlás gyorsult az előző hónaphoz képest. A bekerülési árak háromhavi csökkenés után stagnáltak.

Tavaly az első negyedévben 9,7 százalékkal volt nagyobb a kínai GDP az egy évvel korábbinál. A növekedés a második negyedévben 9,5 százalékra, a harmadikban 9,1, a tavalyi utolsó negyedben 8,9 százalékra lassult a kínai statisztikai hivatal szerint. Így tavaly a kínai GDP 9,2 százalékkal volt nagyobb a 2010-esnél a hivatalos közlés szerint.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) is 9,2 százalékos növekedést valószínűsít Kínának tavalyról, ezt most január végén rontotta a szervezet a szeptemberi, 9,5 százalékos becslésről.

Lassulás az oroszoknál

A mutatót készítő HSBC Bank és a Markit Economics piackutató szerdai közlése szerint a januári javulásban is a negyedik hónapja szaporodó új megrendeléseké volt a főszerep, bár a növekedés lassult. Az új exportmegrendelések részmutatója tavaly július óta a leggyorsabb visszaesést jelezte. Az inflációs nyomás enyhült, négy hónapja a leglassabban emelkedtek a bekerülési árak.

Tavaly az orosz feldolgozóiparban a legnagyobb havi teljesítménynövekedést a márciusi mutató jelezte – 55,6 pontos értéke 2006. augusztus óta is a legnagyobb egyhavi javulásra vallott –, ám utána a fejlődés lassult, és a mutató júliusban már 50 pont alá esett.

A felmérésben 50 pont fölötti érték növekedést, 50 pont alatti érték visszaesést jelez, mindig az előző hónaphoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.