Kína esetében az 50 pont fölötti szám ismét a teljesítmény szerény további növekedését jelezte, miután novemberben első ízben csökkent a feldolgozóipar teljesítménye egyik hónapról a másikra, 32 havi javulás után. A novemberi eredmény 49,0 pont volt. Ha a mutató 50 pont fölött van, az a teljesítmény növekedését jelzi, 50 pont alatt csökkenést jelent, mindig az előző hónaphoz képest. Pontosan 50,0 pont stagnálásra utal.
A januári részmutatók közül a termelésé jelentős, gyorsuló növekedést jelzett 53,6 ponttal a decemberi 53,4 pont után. A fő mutatót a háromhavi csökkenés után csak enyhén újra gyarapodó új megrendelések és azon belül a negyedik hónapja apadó új exportmegrendelések részmutatói húzták le. A romlás gyorsult az előző hónaphoz képest. A bekerülési árak háromhavi csökkenés után stagnáltak.
Tavaly az első negyedévben 9,7 százalékkal volt nagyobb a kínai GDP az egy évvel korábbinál. A növekedés a második negyedévben 9,5 százalékra, a harmadikban 9,1, a tavalyi utolsó negyedben 8,9 százalékra lassult a kínai statisztikai hivatal szerint. Így tavaly a kínai GDP 9,2 százalékkal volt nagyobb a 2010-esnél a hivatalos közlés szerint.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) is 9,2 százalékos növekedést valószínűsít Kínának tavalyról, ezt most január végén rontotta a szervezet a szeptemberi, 9,5 százalékos becslésről.
Lassulás az oroszoknál
A mutatót készítő HSBC Bank és a Markit Economics piackutató szerdai közlése szerint a januári javulásban is a negyedik hónapja szaporodó új megrendeléseké volt a főszerep, bár a növekedés lassult. Az új exportmegrendelések részmutatója tavaly július óta a leggyorsabb visszaesést jelezte. Az inflációs nyomás enyhült, négy hónapja a leglassabban emelkedtek a bekerülési árak.
Tavaly az orosz feldolgozóiparban a legnagyobb havi teljesítménynövekedést a márciusi mutató jelezte – 55,6 pontos értéke 2006. augusztus óta is a legnagyobb egyhavi javulásra vallott –, ám utána a fejlődés lassult, és a mutató júliusban már 50 pont alá esett.
A felmérésben 50 pont fölötti érték növekedést, 50 pont alatti érték visszaesést jelez, mindig az előző hónaphoz képest.