Németország legnagyobb bankja a felelős vállalati magatartásról szóló jelentésében azt írta: az idén nem bocsát ki olyan új, tőzsdén forgó befektetési terméket, amelynek alapvető mezőgazdasági cikkek – gabonafélék, szója, cukor, kukorica – képezik az alapját, illetve fontos élelmiszerek áralakulására spekulálnak.
A bank ezzel fogyasztóvédelmi szervezetek, egyebek mellett a Foodwatch kritikáira reagált, amelyek szerint a tőzsdei spekuláció nagymértékben hozzájárult az élelmiszerárak jelentős emelkedéséhez.
Mindamellett a Deutsche Bank nem tervezi, hogy teljesen kiszáll az agrártermékekkel kapcsolatos tőzsdei ügyletekből, de megvizsgálja a derivatív üzletágnak az alakulását.
A jelentésben a bank leszögezi: a Deutsche Bank is aggodalommal figyeli, hogy egyre többen szenvednek élelmiszerhiányban, mindamellett szakértői vitatják, hogy a drágulásban valóban a spekuláció játszik szerepet.
„Elemzésünk azt mutatja, a mezőgazdasági nyersanyagok árának emelkedése elsősorban annak a következménye, hogy a növekvő kereslettel nem tud lépést tartani a kínálat” – áll a pénzintézet jelentésében. Ennek oka főként a fejlődő országok népességének gyarapodása, a jövedelmek emelkedése és a bioüzemanyagok előállítására szánt növények termőterületének a bővülése.