„A bányászok Kínában csak kivételes esetekben kapnak kárpótlást foglalkozásukból fakadó betegség esetén, akkor is hivatalos kérelem útján vagy nyilvánosság bevonásával” – vázolta a beteg bányászok jelenlegi helyzetét Csang Haj-csao (Zhang Haichao) egykori bányász a Cajhszin (Caixin) magazinnak.
A tüdőbeteg kínai bányászok számáról nincs pontos adat, s azt sem lehet tudni, hányan próbálnak meg megbetegedésük után az államtól kártérítést kérni. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint 1949 és 2009 között 146 ezren haltak meg és 653 ezren betegedtek meg a tüdőbe került szénpor okozta bajok következtében.
Az idén 30 éves Csang maga három évvel ezelőtt a belélegzett szénpor miatt kialakult úgynevezett fekete tüdővel került kórházba, s mellkasi műtétet kellett elvégezni rajta. A kötelező munkahelyi vizsgálatok eredményéhez ugyanakkor az azokat elvégző kórház megtagadta a hozzáférést, így Csangnak magánkórházban dolgozó sebészekhez kellett fordulnia, hogy betegségét kimutassák. Az orvosi papírok bemutatása után – munkavégzés miatti megbetegedés okán – munkaadóját a bíróság 615 ezer jüan (21,5 millió forint) kártérítésre kötelezte. Az eset akkor nagy visszhangot váltott ki a sajtóban, s nyomán egy nem kormányzati szervezetet (NGO) is felállítottak.
„A jogi út egy sor gond megoldásában segíthet” – vélekedett Csang, aki saját győzelmét felhasználva, sorstársainak nyújtott jogi segítséggel, tájékoztatással, bíróság előtti tanúzással próbál javítani helyzetükön. Két évvel ezelőtt a helyi vezetés tagjai megpróbálták pénzzel meggyőzni, rekessze be a kampányát, ám ő visszautasította az ajánlatot, mondván, már élete végéig a bányászok jogvédője marad.