Megszűnhetnek a családi szőlészetek

A szőlő újratelepítési jogok liberalizációja az ipari szőlőtermelés elterjedését vonhatná maga után Magyarországon is.

BL
2012. 03. 21. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fideszes szakpolitikust az eszmecsere szervezői kérték fel hozzászólásra Magyarország részéről – tájékoztatott a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) szerdán. A szőlő-újratelepítési jogok fenntartása érdekében március 19-én tartottak megbeszélést szakmai szervezetek képviselőinek részvételével. A szőlő újratelepítési jogokat 2016. január 1-jével törölnék el a jelenlegi szabályozás szerint.

Horváth Csaba, a HNT főtitkára elmondta: az újratelepítési jogok fenntartása az uniós szőlőtermelők számára azért fontos, hogy a jogokat ne lehessen egyik országból a másikba áthelyezni, és egy esetleges liberalizáció nyomán ne indulhasson szakmailag ellenőrizhetetlen szőlőtelepítési hullám az unióban. A mostani rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők – összesen háromszázötvenen, köztük hét tagország mezőgazdasági minisztere – ismételten felhívják az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy az európai szőlőtermelők a 2007-ben elfogadott szabályozás újragondolását kérik.

Eltűnne a hagyományos modell

Magyarországot a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint Font Sándor képviselte a rendezvényen. A Mezőgazdasági Bizottság elnökének véleménye szerint a telepítési jogok tervezett liberalizációja az ipari szőlőtermelés elterjedését vonná maga után Magyarországon is. A tömegtermelés következtében túltermelési válság és csökkenő szőlőfelvásárlási árak fenyegetnék az európai tagországok termelőit. Az említett negatív gazdasági hatások szociális veszélyeket is hordoznak magukban, hiszen a hagyományosan családi gazdaságokra alapozott európai szőlőtermelési modell eltűnéséhez vezetne a liberalizáció.

A rendezvényen felszólaló francia, német, osztrák, olasz, luxemburgi, máltai és finn mezőgazdasági miniszterek is hasonló állásponton voltak. Bruno Le Maire francia miniszter kiemelte, hogy hazájában 1800 önkormányzati és parlamenti képviselő, illetve polgármester írta immár alá azt a petíciót, amelyben a szőlő újratelepítési jogok fenntartását kérik. A szőlő-újratelepítési jogok szabályozását az Európai Bizottság szakértői csoport felállításával vizsgálná, amelyben minden tagország két képviselővel venne részt. Az áprilisban létrehozandó testület beszámolója novemberre várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.