Mindent bevetnek, hogy stabilizálják a piacokat

Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke az euróövezeti adósságszolgálati válság fejleményeiről, és a Fed által tett intézkedésekről számolt be.

PR
2012. 03. 21. 18:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondta, hogy az elmúlt két évben az európai események meghatározó hatást gyakoroltak a nemzetközi pénzpiaci fejleményekre, és általában is a világgazdasági helyzet alakulására. Az európai pénzügyi feszültségek nem hagyták érintetlenül a mi pénzpiacainkat sem – mutatott rá a Fed elnöke. A legsúlyosabb európai viszontagságok idején a befektetők világszerte igyekeztek kivonni befektetéseiket kockázatosabb eszközökből. Az Egyesült Államokban a tőkekivonás a részvényárfolyamok csökkenését, a vállalati kötvények kibocsátási költségének emelkedését, valamint a fogyasztói és a beruházási hajlandóság csökkenését vonta maga után. Az európai piacnak erősen kitett amerikai pénzintézetek részvényei veszítettek árfolyamukból, kötvényeik hozama emelkedett.

Ben Bernanke rámutatott, hogy az elmúlt hónapokban enyhült a pénzügyi feszültség Európában, ami nagyban hozzájárult a nemzetközi pénzpiaci helyzet javulásához, beleértve az Egyesült Államokat is. Véleménye szerint a javulás nagyrészt az európai politikai döntéshozók erőfeszítéseit tükrözi. Elsősorban az Európai Központi Bankét (EKB), amely két hosszú lejáratú refinanszírozási programmal, valamint a fedezeti és tartalék követelmények könnyítésével tette lehetővé az európai bankoknak, hogy akár három éves időtartamra is fedezzék forrásszükségleteiket, ami nagyban javította a rövid távú pénzügyi kilátásokat. A támogatásnak köszönhetően az európai bankok növelték szuverén kötvénybefektetéseiket, amelynek köszönhetően számos ország hitelfelvételi költségei csökkentek. Másodsorban az euróövezeti politikai vezetők, a görög kormány és görög kötvényeket portfolióikban tartó magánbefektetők együttes erőfeszítéssel fenntartható pénzügyi pályára állították Görögországot – hangsúlyozta Bernanke.

Ki kell terjeszteni a védvonalakat

Végül harmadsorban az új európai pénzügyi paktum hatását méltatta Bernanke. Az EU-tagországok vezetőinek többsége a pénzügyi szabályokat és azok betartatását szigorító új megállapodást írt alá, ami jelentős előrelépést jelent a pénzügyi unió nélkül létrehozott monetáris unióban eredendően fellépő alapvető feszültségek feloldása felé, és hosszabb távon nagyban hozzájárulhat az euróövezeti gazdasági fejlődés fellendítéséhez. A Fed elnöke rámutatott, hogy az elért eredmények ellenére is van még tennivaló bőven a helyzet rendezéséig. A krízis teljes körű rendezéséhez tovább kell erősíteni az európai bankrendszert, ki kell terjeszteni a pénzügyi védvonalakat, az úgynevezett „tűzfalakat” a szuverén adósságszolgálati válság terjedésének megakadályozására, és ami a legfontosabb, folytatni kell a gazdasági növekedés támogatására és a versenyképesség javítására tett erőfeszítéseket, illetve mérsékelni kell a bajba jutott országok külső egyensúlytalanságait. A Fed intézkedéseiről szólva Ben Bernanke elmondta, hogy szoros figyelemmel követték az európai fejleményeket, és folyamatos kapcsolatot tartottak fenn európai vezetőkkel. „Különös figyelmet szentelünk az amerikai pénzintézetek, vállalatok és fogyasztók megvédésének az európai pénzügyi és gazdasági fejlemények hátrányos következményeitől” – hangsúlyozta.

Strukturális veszélyforrás

A Fed elnöke megállapította, hogy az amerikai pénzintézetek legsérülékenyebb európai országoknak való kitettsége meglehetősen korlátozott, az amerikai pénzügyi befektető alapok kitettsége pedig elenyésző mértékű. Miközben az amerikai pénzintézetek a perifériális euróövezeti országoknak való kitettsége nem tekinthető számottevőnek, az európai bankoknak és a „központi” európai országoknak való kitettségük azonban igen. A legnagyobb amerikai pénzpiaci alapok befektetéseinek 35 százaléka európai eszközökben feküdt el februárban, ami strukturális veszélyforrást jelent számukra még a legutóbbi pénzügyi válság után tett konstruktív lépések, például a javított likviditási előírások ellenére is. Az amerikai pénzintézeteknek és pénzpiaci befektetési alapoknak az európai helyzet eszkalálódása során elegendő idő állt rendelkezésükre kitettségük mérséklésére és a kockázati tényezők fedezeti ügyletekkel való mérséklésére, de a szuverén adósságszolgálati válság elharapódzásának veszélye változatlanul komoly problémát jelent mind vezetőik, mind pedig a felügyeleti hatóságok számára.

„Bonyolult kihívásokat támaszt”

Összefoglalójában Ben Bernanke az Egyesült Államok szempontjából üdvözlendő fejleménynek nevezte az európai pénzügyi feszültségek enyhülését, tekintettel a két gazdasági régió közötti szoros kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatokra. Megállapította azonban, hogy az európai pénzügyi és gazdasági helyzet változatlanul bonyolult kihívásokat támaszt, és emiatt különös fontossággal bír, hogy az európai vezetők a tartós stabilizáció biztosítása érdekében következetesen hajtsák végre azokat a reformintézkedéseket, amelyek mellett elkötelezték magukat. Ben Bernanke ugyanakkor feltétlen bizalmának is hangot adott az európai politika vezetők elkötelezettségével és reformhajlandóságával szemben.

„Mi, a magunk részéről a továbbiakban is szoros figyelemmel követjük a fejleményeket, szoros együttműködést folytatunk a hazai és külföldi pénzintézetekkel a pénzügyi rendszer ellenálló képességének erősítése érdekében, illetve készek vagyunk minden rendelkezésünkre álló eszközt igénybe venni az amerikai piacok stabilizálása érdekében, amennyiben a körülmények ezt megkövetelik” – mondta zárszavában Ben Bernanke, a Fed elnöke az amerikai Képviselőház Kormányzati Felügyeleti és Reform Bizottsága előtt tartott meghallgatásán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.