Lehetetlen megjósolni a jövőt, de az is veszélyes, ha meg sem próbáljuk – hangzott el a DHL által szervezett Földön, vízen, levegőben elnevezésű konferencián kedden Budapesten. Egy kisfilmen le is vetítették a megjelenteknek, mi vár a logisztikai ágazatra 2050-ben, a rendezvényen azonban nem meglepő módon főként a számok domináltak.
Az uniós országok GDP-növekedési kilátásai jelenleg csökkenni látszanak, Magyarország 2012-es előrejelzése jelenleg 0,5 százalékos bővülést mutat – jelezte Dobos Erzsébet, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) elnöke. Elhangzott: a nemzeti össztermék tavalyi 1,7 százalékos növekedése mellett komoly előrelépés, hogy az államháztartás egyenlege 3,5 százalékos GDP-arányos bővülést jegyzett.
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal 2011. január 1-jétől működik. Legfőbb céljai között szerepel a kereskedelemfejlesztés és a befektetésösztönzés. A hivatal munkatársai információkat nyújtanak befektetőknek, és tájékoztatnak az elérhető támogatásokról is. A külföldi kiállításokon, vásárokon való részvétel, az üzletember-találkozók szervezése szintén kiemelt feladatnak számít. A HITA a legkomolyabb problémát jelenleg a befektetők logisztikai ismereteinek hiányában, nem pedig a tőkehiányban látja. A Nemzeti Külgazdasági Hivatal ennek pótlásában igyekszik a leghatékonyabb segítséget nyújtani.
A külgazdasági hivatal felmérése alapján pozitívum, hogy a külföldről érkező befektetők továbbra is jelentős célcsoportnak tartják Kelet-Közép-Európát. Befektetői preferencia alapján a vállalatok harmadik helyre rangsorolták a régiót – rögzítette Dobos Erzsébet, és hozzáfűzte: az induló projektek terén Magyarország 2010-ben a tizenkettedik helyet foglalta el a kontinensen. A hivatal által kezelt befektetési projektek három legnagyobb beruházója napjainkban Dél-Korea, Németország és az Egyesült Államok.
28 ezer új munkahely
A tavalyi évben Magyarországra érkezett legnagyobb beruházók között találjuk az Audit, a Legót, a Hanaro TNS-t és a DHL-t. Hazánk kiemelt célja – hangsúlyozta a hivatal elnöke –, hogy a magyar cégek a stabilitást mutató közel- és távol-keleti piacokat is megcélozzák. A HITA által kezelt projektek értéke nagyjából 6 milliárd euró, a befektetések 28 ezer új munkahelyet teremtenek hazánkban.
Az MFB által elvégzett vállalati felmérésből kiderült: a vállalatok nemzetköziesedése az utóbbi években felgyorsult. A 2005 után megalapított cégek már távolabbi piacokat is megcéloznak (Távol-Kelet, Észak-Amerika), míg gépkocsigyártásban a kis- és közepes vállalkozások (kkv) jobban kötődnek a nyugat-európai megrendelőkhöz.
A külgazdasági hivatal elnöke a 2012-es tervekbe is bepillantást engedett. Ezek között szerepel többek között egy kkv-akadémia elindítása kezdő és tapasztalt exportőröknek, illetve a megfelelő Kárpát-medencei logisztikai hálózat kiépítése is. Kereskedelemfejlesztési célokra 2012-ben 380 millió forintos vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a hazai cégek.
Nyitott a magyar piac
– A belföldi viszonyokkal csak befektetői szempontból foglalkozik a hivatal, az exporttal a kkv-k tekintetében annál inkább. Mi leginkább abban tudunk segíteni a hazai kis- és közepes vállalkozásoknak, hogyan tudnak bekerülni a nemzetközi véráramba – reagált a HITA elnöke az MNO kérdésére. Dobos Erzsébet elmondta, a magyar piacra a nyitottság a jellemző, és ez igaz a logisztikai ágazatra is. A közepes méretű magyar vállalatok az utóbbi időszakban a környező országokban próbáltak piacot szerezni. – Ami fontos, és amit a külföldi vállalatoknak is próbálunk jelezni, az az, hogy Magyarországot ne csupán egy szigetként kezeljék, hanem a szomszédos országok kapcsolódási pontjaként tartsák számon.
Az egyre élesedő iráni helyzettel és az emiatt emelkedő olajárral kapcsolatos kérdésre Dobos Erzsébet azt felelte: a hazai szállítási cégektől ezen a téren egyelőre nem érkezett panasz.