Pénzt helyezett forgalomba Navracsics + Képek

Forgalomba helyezte a Balaton térségi pénzhelyettesítő utalványt Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter csütörtökön.

LM
2012. 03. 22. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A balatoni korona az első rendszer, amely többségi önkormányzati részvétellel működik. Az utalvány kibocsátója a Balatoni Korona Zrt., amelyet hét önkormányzat: Veszprém, Várpalota, Balatonfüred, Balatonalmádi, Litér, Tihany és Nemesvámos alapított a megyei iparkamarával és a Kinizsi Bankkal közösen. A helyi pénz bevezetésének célja, hogy az adott térségben élénkítse a gazdaságot, pluszforrást, likviditást biztosítson a pénzforgalomban részt vevők számára. A tervek szerint egy-másfél éven belül mintegy háromszáz helyszínen lehet majd fizetni a térségben a balatoni koronával, a bank százmillió forintos kibocsátással számol.

Ki akarnak törni

A veszprémi megyeházán tartott rendezvényen Navracsics Tibor hangsúlyozta: ez a térség ki akar törni a gazdasági válságból, ennek szimbóluma a balatoni korona, hiszen kitalálói nem várnak az Európai Unióra, arra, hogy Brüsszel, Budapest oldja meg helyettük a problémákat. Térfásan úgy fogalmazott: a balatoni korona baráti szövetséget ajánl az eurózónának, megnyugtatjuk a nemzeti bank esetlegesen aggódó vezetőit, hogy nem tör a forint babérjaira, a magyar államegységért aggódókat pedig, hogy ez nem a függetlenség kivívásának első lépése.

A politikus hangsúlyozta: az utalvány sikere a helyieken múlik; azon, hogy minden egyes vásárláskor gondolnak-e arra, hogy a helyi vállalkozásokat, általa a helyi gazdaságot erősítsék.

Segély koronában

Porga Gyula (Fidesz–KDNP), Veszprém polgármestere bejelentette: a város a szociális szolgáltatásainak egy részét (például átmeneti segély) balatoni koronában juttatja a rászorulóknak, ez évi 15-18 millió forintot jelent. Ugyancsak balatoni koronában kapják béren kívüli juttatásaikat a városi köztisztviselők, valamint balatoni koronával fizethetnek az önkormányzat tulajdonában lévő Veszprémi Közüzemi Zrt.-nek a hat hónapnál hosszabb ideje tartozók a hő- és szemétszállítási díjat.

Perkovátz Tamás, a soproni helyi pénz, a kék frank „szülőatyja” elismerését fejezte ki, amiért a balatoni korona mögött nem civil, hanem széles körű önkormányzati összefogás áll, és díszcsomagolású kék frankot ajándékozott a zrt.-nek.

Előnyök

Leitold László, a Balatoni Korona Zrt. elnök-vezérigazgatója a helyi pénz jelentőségéről szólva elmondta: a világon több mint kétezer ilyen rendszer létezik. Előnye, hogy felhasználója kedvezményekhez jut, hogy többször felhasználható, alacsony költségű, továbbforgatható, élénkíti a helyi gazdaságot, keresletet generál, gyorsabban forog a hivatalos pénznél, vásárlói bizalmat növel.

A balatoni koronát nehéz lesz hamisítani – mondta el. A megfelelő védelem érdekében több biztonsági elemet alkalmaztak, ilyen a különleges színösszetétel, a papír, a dizájn, s minden utalványon található egy fém fólia, rajta dombornyomással a korabeli fémpénz mintázata.

Navracsics Tibor, Porga Gyula, Leitold László és Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke balatoni koronát váltott a megyeházán, majd húszezer forint értékben színházjegyet, állatkerti, strand- és várbelépőt vásároltak vele, amit karitatív célokra ajánlottak fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.