A szakember szerint Spanyolország adóssága bebizonyította, hogy a megszorítások nem vezetnek eredményre. Krugman úgy véli, ha egy állam megszorításokat hajt végre, az egészen biztos, hogy munkahelyek megszűnésével jár, vagyis kevesebb lesz a bevétele és visszaesik a GDP. A közgazdász szerint az Európai Unió rájött erre, ezért engedte meg Spanyolországnak, hogy magasabb legyen az államháztartási hiánya a tervezettnél.
Kettős mérce?
Csaknem egy százalékponttal magasabb államháztartási hiányt engedélyeznek az euróövezet pénzügyminiszterei (Eurócsoport) Spanyolországnak a korábban tervezettnél. Mindeközben az Európai Unió pénzügyminiszterei példát statuálnak Magyarországgal azzal, hogy megszavazták a kohéziós támogatásaink részleges felfüggesztését.
Giró-Szász András kormányszóvivő egyébként az MNO-nak úgy értékelte a döntést, hogy csupán technikai kérdés a kért kiigazítások megtétele; és júniusra teljesíthetőek a szükséges változtatások.
Külföldiek fölözik le
A Magyar Nemzet egyébként megtudta, főként külföldi cégek profitálnak a közép-európai uniós országok kohéziós támogatásaiból. „Nincsenek statisztikák arról, hogy milyen nemzetiségű cégek használják fel a támogatásokat, azonban sok mindent elárul, hogy becslések szerint Franciaországban 90 százalékban hazai cégek nyernek a közbeszerzéseken, miközben Magyarországon csupán felerészben igaz ez” – mondta el a lapnak Lóránt Károly közgazdász. Bővebben >>>