Fordulóponthoz érkezett a zöldség-gyümölcs-forgalmazás és ezzel együtt a TÉSZ-ek ügye a növekvő terhek, például a 27 százalékos áfa miatt, ami a feketekereskedelemben eltűnik – jelentette ki Mártonffy Béla, a FruitVeb elnöke.
Fodor Zoltán, a FrutVeb ügyvezető igazgatója elmondta: a feketekereskedelem 8-10 milliárd forint körüli illegális
haszna az elmúlt évben több volt, mint a legális termelői értékesítés adózott eredménye. Amíg a TÉSZ-eknél a kereskedelem és a foglalkoztatás legális, ezzel együtt áfát és járadékokat kell fizetni, szükséges beruházni, telephelyet, infrastruktúrát létrehozni, az amortizációt elszámolni, addig a feketekereskedelemben nincs beruházás, infrastruktúra, nincs legális foglalkoztatás, papíron kereskednek, és a szezon végén eltűnik a cég és az áfa – vezette le a TÉSZ-ek versenyhátrányának okait Fodor Zoltán.
A TÉSZ-ek tavalyi 40 milliárd forint körüli forgalma a teljes ágazat forgalmának közel 20 százalékát adja, míg becslések szerint az ágazat feketekereskedelme megközelítőleg 80 milliárd forintot tesz ki. Amíg az EU preferálja a TÉSZ-ek működését, addig a magyarországi szervezetekre ez nem mondható el – jelezte a FrutVeb ügyvezetője. Példaként említette, hogy a nemzeti hatóságok nem egyértelmű, bonyolult szabályozással sújtják a TÉSZ-eket, a kereskedők ellenérdekeltek, hiszen konkurensek a szűkös árualapok megszerzéséért folytatott versenyben, a bankok pedig kockázatos ágazatként kezelve csak a legjobb TÉSZ-eket finanszírozzák.
Farkas Sándor (Fidesz), az albizottság elnöke szerint a TÉSZ-ek talpon maradása érdekében a termelőket kell megnyerni, és azt a szemléletet erősíteni, amely a szövetkezés előnyeire világít rá.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka