A Coface nemzetközi hitelbiztosító több mint 1300 vállalattal készített interjút a tavalyi év végén azzal a céllal, hogy minél alaposabb képet kapjon a kínai cégek helyi fizetési szokásairól. A Coface felmérése szerint általában véve javult a kínai vállalatok pénzügyi helyzete, annak ellenére, hogy a monetáris politika szigorításával és a külföldi kereslet csökkenésével lassult a gazdasági aktivitás. A növekedés várhatóan 2012-ben is tovább lassul, ugyanis a magáncégek és kisvállalatok számára egyre korlátozottabban áll rendelkezésre banki finanszírozás, mert az elsősorban az állami cégeknek jár.
Előtérben a szállítói hitelek
Ennek egyik eredménye annak a 2008 óta tartó folyamatnak az erősödése, melynek révén a szállítói hitelek váltak a kínai cégek legfőbb anyagi forrásává. A négy évvel ezelőtti 65 százalékhoz képest tavaly 90 százalékra nőtt azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek elsődlegesen ezt a módszert alkalmazzák. A megkérdezettek közel fele szerint a növekedés a versenyhelyzetre vezethető vissza, további szűk 25 százalék pedig úgy gondolja, hogy a gyarapodás oka az üzleti partnerek közötti bizalom erősödése. Ezzel egyidejűleg pedig a hosszabb, 90 napos határidejű tranzakciókat fokozatosan háttérbe szorítja a 60 napos vagy annál rövidebb határidejű, melyek kevésbé kockázatosak.
Háttérbe szorult a banki finanszírozás
A szállítói hitelek elterjedése nem kizárólagosan Kína sajátja, egy globális trendről beszélhetünk. A 2008-as válság kirobbanása óta háttérbe szorult a banki finanszírozás, ugyanakkor az alultőkésített cégek folyamatosan bővítik eladásaikat – köszönhetően a szállítóknak, akik ezt anyagilag lehetővé teszik. Ennek a hitelfajtának az elterjedése további jogi következményekkel jár. A vállalatoknak gyakrabban kell megküzdeniük vásárlóik törlesztési késedelmeinek hatásaival, mely késedelmek száma 2010-hez képest romlott ugyan, de 2008 óta sokat csökkent.
Másrészről a cégeknek nem csak arra kell figyelniük, hogy kedvező fizetési határidőt tudjanak kialkudni, hanem számolniuk kell azzal is, hogy milyen fizetési késedelmekre számíthatnak az adott ágazatban. Ez azért fontos, mert a mai komplex szállítói láncokban egyetlen láncszem késedelme további cégeket dönthet be. A Coface ügyvezető igazgatója szerint ennek megelőzése szempontjából tanácsos, ha a cégek igénybe veszik a követelésbiztosítási szolgáltatásokat, amelyekkel nagymértékben kiszűrhetők a kockázatok.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban