Az intézet legújabb prognózisában nem változtatott idei, 1,5 százalékos GDP-csökkenésről szóló előrejelzésén. A GKI kutatói úgy vélik, hogy a konvergenciaprogram elegendő lehet a túlzottdeficit-eljárás jövő évi megszüntetéséhez, s emellett gyakorlatilag már eltűnt a kohéziós források 2013. évi befagyasztásának veszélye.
Az első negyedév adatait elemezve a GKI rögzíti: a magyar GDP a szökőév hatásával is korrigálva 1,5 százalékkal csökkent. Ez az adat Görögország és Portugália után a legrosszabb az EU-ban, s messze elmarad az EU átlagosan 0,1 százalékos növekedésétől, az euróövezet stagnálásától. Németország – Magyarország legfontosabb partnerének – növekedése 1,2 százalék volt. A régióban Szlovákia 3,2 százalékkal bővült, s csak Csehország és Szlovénia GDP-je csökkent. Ezek az adatok arra utalnak, hogy a visszaesés aligha magyarázható kizárólag külső okokkal, abban a magyar belső keresletnek és a gazdaságpolitikának döntő szerepe lehetett.
A GKI véleménye szerint a kormány szavakban gyors IMF-megállapodásra törekszik, valójában azonban ez a szándék megkérdőjeleződik. Például a jelek szerint az MNB-törvénnyel kapcsolatban olyan észrevételeket sem fogad el, amelyeket megtehetne.
Az intézet ugyanakkor azt is megállapítja, hogy a kormány elkötelezett az államháztartási hiánycélok teljesítése iránt. Ezt azonban olyan növekedésellenes eszközök alkalmazásával teszi, amely ellentétes az ország érdekeivel, s ez erodálja a kedvezőbb egyensúlytól várható pénzpiaci bizalomnövekedést.
Tartós forinterősödésre és kamatcsökkentésre egyelőre nem lehet számítani, ellenkező irányú kilengést viszont a külső körülmények romlása kiválthat. Félő, hogy az IMF-fel való tényleges megállapodásra csak ilyen kilengések és így egyre nagyobb károk elszenvedése után kerül sor – áll az elemzésben.