Az elnök a kormány hivatalba lépésének kétéves évfordulója kapcsán adott nyilatkozatában azt mondta: a mostanihoz hasonló megkeresési intenzitás mellett látványosan növekedhet a működő tőke beáramlása a ciklus végére.
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal közreműködésével tavaly 24 pozitív befektetői döntés született, összesen 924,3 millió euró értékben, amelyek közvetlen eredményeként több mint 5700 munkahely jöhet létre Magyarországon. Tavaly a projektmenedzsment osztályok 83 projektet, illetve 70 megkeresést kezeltek. A projektek elsősorban a járműipart és az elektronikát érintik, feltörekvő szektornak tekinthető az élelmiszeripar és a logisztika.
Hozzátette: az idén már 116 futó projektet kezel a hivatal. A külföldi befektetési megkeresések éves viszonylatban 15–20 százalékkal nőttek a hivatal elődjéhez viszonyítva – jegyezte meg.
Mint mondta, elsősorban a szolgáltató ágazatok szereplői érdeklődnek magyarországi befektetések iránt, a termelő ágazatok közül pedig járműipari, gépgyártó, elektronikai vállalatok. Elmondta, az utóbbi években megjelentek az élelmiszer-ipari cégek is.
Javítani kell az országimázson
Az elnök elmondta, az idén elindított, a már betelepült cégek tapasztalatait felmérő Reinvest elnevezésű programjuk alapján az látszik, hogy a befektetők pozitívan reagáltak az egykulcsos adó bevezetésére, kiemelkedőnek tartják a magyar munkaerő-kínálatot, meg vannak elégedve a beszállítókkal és jónak értékelték az önkormányzatok, ipari parkok nyitottságát a potenciális befektetők iránt.
Negatívumként jelölték meg a befektetők az adminisztrációs terheket, a jogszabályok gyakori változását – mondta Dobos Erzsébet. Hangsúlyozta, hogy több, Magyarországon már működő cégvezető szerint az országimázs rosszabb, mint amilyen lehetne.
Az országimázson, azon belül is a gazdasági országimázson mindenképpen javítani kell – tette hozzá. Elmondta, a HITA a befektetőket egyebek mellett arra is biztatja, hogy a Magyarországról szóló pozitív véleményüket minél több fórumon ismertessék. Emellett fontosnak nevezte a stabil politikai környezetet, a bizalom kialakítását és azt, hogy az állami szereplők egységesen lépjenek fel.
Egyre több polgármester kér segítséget
Dobos Erzsébet elmondta, hogy egyre több polgármester keresi fel a hivatalt, hogy a lehetőségeihez képest bekapcsolódhasson a HITA működésébe.
Az exportfejlesztésről szólva elmondta, 30 különböző ágazatból mintegy háromezer ügyfele van a hivatalnak. Ezeknek az idén 150, tavaly 100 belföldi és külföldi rendezvényen segítettek részt venni. Belföldön elsősorban tréningekkel igyekezett a hivatal támogatást nyújtani, külföldön pedig már a konkrét piacszerzést próbálták elősegíteni – tette hozzá.
A hatékonyabb külpiaci felkészülést segítik az úgynevezett kkv (kis- és középvállalkozás) akadémiával. Ezen a vállalkozók képviselői olyan ismereteket szerezhetnek, amelyekkel könnyebben eligazodnak a külföldi piacokon.