Biztos a növekedés?

Huszonöt és harminc százalék közötti GDP-növekedést valószínűsít Magyarország számára a 2020-ig terjedő időszakra a Hamburgi Világgazdasági Intézet.

WL
2012. 06. 25. 3:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Középtávon növekedés előtt áll az európai áruforgalom és kereskedelem, amelyben Kelet-Közép-Európának és ezen belül Magyarországnak különösen nagy szerep jut – derül ki a Hamburgi Világgazdasági Intézet (HWWI) friss tanulmányából. Ezt a pozitív kilátást A jövő kereskedelmi útvonalai című elemzés mindenekelőtt arra alapozza, hogy az uniós tagországok vásárlóereje jelentősen nőni fog a következő tíz évben. Ez alól Magyarország sem kivétel: az Oxford Economics adataival kiegészítve az intézet statisztikája a 2020-ig terjedő időszakra 25 és 30 százalék közötti GDP-növekedést valószínűsít. Ez jóval nagyobb, mint amit a fejlett nyugat-európai államok legtöbbje fel tud mutatni – ezekkel az eredményekkel Magyarország egy növekedési „súlycsoportba” kerül például a svéd és a finn gazdasággal. Ennek értelmében nyolc év múlva hazánk bruttó hazai összterméke meghaladja majd a 110 milliárd eurót.

Az egy főre eső jövedelmek növekedése Európa-szerte, így Magyarországon is megfigyelhető lesz. Ez összefügg azzal is, hogy a nemzeti gazdaságok egyre produktívabbá válnak – magyarázta a Magyar Nemzet megkeresésére a tanulmány szerzője, Silvia Stiller. Hangsúlyoznám azonban, hogy ez középtávú forgatókönyv. Mivel a növekedés nem egyik napról a másikra következik be, megtörténhet, hogy az eredményekre kicsit várni kell, de a fejlődési irány biztos – jegyezte meg a szakember. Mint mondta, a felzárkóztatási politikának köszönhetően általános tendencia az is, hogy egyre szűkül a szakadék az unió gazdag és szegény tagállamainak átlagjövedelme között. A lap kérdésére, hogy a jelenlegi euróövezeti válság dacára bízhatunk-e ezekben a kedvező kilátásokban, a szakértő egyértelmű igennel válaszolt.

Stiller elmondása szerint jelenleg a nagy kereskedelmi központok Nyugat-Európában vannak, de a kelet-közép-európai államok látványos gyorsasággal zárkóznak fel ezek mögé. Mivel a kontinens nyugati részén továbbra is nagyobb a vásárlóerő, az ottani államok várhatóan többet fognak importálni az elkövetkezőkben – ez pedig mindenekelőtt régiónk exporttevékenységnek ad lendületet. A szakember megerősítette, hogy ez Magyarország számára igen kedvező lehetőség, hiszen hazánk földrajzilag nagyon közel helyezkedik el a fejlett uniós államokhoz, a rövid távolságok miatt így vonzó célország a gyártás, valamint a kivitel-behozatal szempontjából egyaránt. A tanulmányba foglalt statisztikákból világosan kitűnik, hogy a közösséghez korábban csatlakozó országok (az EU-15) exportjának növekedési dinamikája messze lemarad majd az új tagállamokétól és az uniós átlagtól egyaránt. A HWWI-prognózis szerint a magyar kivitel 2010 és 2020 között 67 százalékkal fog nőni, ami a nyolcadik legnagyobb gyarapodás lesz a közösségen belül.

További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.