Simor további zárolást sürgetett

A Magyar Nemzeti Bank 0,8 százalékos GDP-visszaesést és 5,3 százalékos inflációt vár 2012-re. Jövőre a GDP 0,8 százalékkal bővülhet.

BL
2012. 06. 26. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB szakértői stábja által készített új inflációs prognózis a 2012-re jelzett korábbi 5,6 százalékos mértéket 5,3 százalékra csökkentette, a jövő évit 3,0 százalékról 3,5 százalékra emelte. Az idei GDP-re adott előrejelzést 0,8 százalékos visszaesésre módosította a márciusi 0,1 százalékos növekedés helyett, a jövő évi GDP 0,8 százalékkal nőhet a korábbi 1,5 százalékos ütem helyett.


Simor elmondta: a monetáris tanács úgy látja, hogy az áfa- és jövedékiadó-emelések kifutása után, a jövő év végére az infláció a cél által kijelölt 3 százalékra csökkenhet. A részletes inflációs előrejelzést csütörtökön publikálja az MNB – jelezte az elnök.

Három százalék alatt lesz a hiány

Az MNB ugyan nem látja száz százalékban biztosítva, hogy elérhető a jövőre kitűzött GDP-arányos 2,2 százalékos hiánycél, de 3 százalék alatti hiányt vár – mondta a távirati iroda kérdésére Simor. A hiánycél eléréséhez zárolni kell a tartalékokat, és még további intézkedések is szükségesek lehetnek, fűzte hozzá a jegybankelnök.


A tranzakciós illetéket firtató kérdésre azt mondta: ha már szükséges, úgy szükséges bevezetni, hogy ne okozzon torzulást. Olyan terhelést kell bevezetni, amelynek viszonylag alacsony a szintje, és maximuma is van – tette hozzá. Szerinte ugyanis felső korlát nélkül az adó jelentős torzulásokat okozhat a gazdaságban, és kedvezőtlen növekedési kihatásai is lehetnek.

Túlnyomó többség a kamattartás mellett

A kamatdöntő üléssel kapcsolatban Simor elmondta: a monetáris tanács előtt a 7 százalékos alapkamat tartására és 25 bázispontos csökkentésre vonatkozó javaslat volt, a túlnyomó többség a kamattartásra szavazott. Közölte: a jelenlegi kockázati felárakon nehéz a gazdaság finanszírozása, ebben változást gyors IMF/EU-megállapodás hozhat. Ezért üdvözölte, hogy úgy tűnik, a jegybanktörvény már nem akadálya a tárgyalások megkezdésének.


A kamatot továbbra is a kockázati megítélés és az inflációs kilátások határozhatják meg. A kockázati megítélés tartós és érdemi, továbbá az inflációnál is érdemi javulásra van szükség ahhoz, hogy kamatcsökkentést lehessen végrehajtani – jelezte a jegybankelnök.

Mérséklődhet az infláció

Forintban számolva áprilisban az olajár 28 ezer forint volt, most 21 ezer, ami több mint 20 százalékos csökkenés, és hasonló tendencia érvényesül a benzinárban is – mondta Suppan Gergely. A TakarékBank szenior elemzője hozzátette, hogy az üzemanyagárak a magyar fogyasztói kosárban 8,5 százalékos súllyal szerepelnek, így egy 20 százalékos áresés akár 1,5 százalékponttal is mérsékelheti az inflációt. Májusban már 5,3 százalékra lassult a 12 havi infláció, a mutató júniusban tovább eshet – jelezte az elemző.


A CIB Bank erre az évre 5,6 százalékos inflációt vár, de az olaj- és benzinárak esése nyomán „benne van az MNB által várt 5,3 százalék is” – közölte Jobbágy Sándor. A CIB Bank elemzője szerint jövőre 3,7 százalékos fogyasztóiár-emelkedés számítható, a mutató megegyezik a 2013 decemberre várt adattal.

Mindkét elemző kamatcsökkenést vár 2012 hátralévő részében, decemberre a CIB 6,5, a TakarékBank 6,5–6,75 százalékos kamattal kalkulál.

Bebesy Dániel a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere szerint az év elejéhez képest javuló inflációs kilátások, az egyre gyengébb gazdasági növekedés, az IMF-tárgyalások várható megkezdése és a feltörekvő piaci országokat általánosságban jellemző alacsony kamatszint egyre több monetáristanács-tagot terel majd a kamatcsökkentést szorgalmazók táborába. Az elemző úgy véli, hogy az eurózóna kilátásaival kapcsolatos bizonytalanság, illetve az IMF-tárgyalásokon várható feszültségek továbbra is rendkívül óvatos monetáris politikát indokolnak, ami azonban nem zárja ki a monetáris kondíciók enyhítését.

A piaci konszenzust lőtte be a jegybank

Az MNB jelentősen módosította idei GDP-prognózisát, hiszen a márciusi 0,1 százalékos növekedést most 0,8 százalékos visszaesésre változtatta. Jobbágy Sándor szerint ezzel a prognózissal a jegybank a piaci konszenzust lőtte be, mivel a Reuters-konszenzus 2012-re 0,8 százalékos GDP-csökkenést mutat. A CIB erre az évre 0,5 százalékos GDP- csökkenést  vár – tette hozzá.

A TakarékBank idei GDP- előrejelzése is jobb mint a jegybanké, Suppan Gergely a 0,3 százalékos visszaesést azzal magyarázza, hogy anyabankjuk a konszenzusnál gyorsabb gazdasági növekedést vár Németországban, a piac 0,6–0,8 százalékot, míg a DZ Bank 1,4 százalékot. Kétségtelen, hogy a 0,3 százalékos GDP- csökkenés lefelé mutató kockázatot takar – jelezte a szenior elemző.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.