A legnagyobb áruházláncok is bőszen építik a feketekereskedelmet, a vágóhidaktól egyenesen megkövetelik, hogy az áru egy részét papírok nélkül adják – állította egy interjújában Fekete Balázs. A Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke a Magyar Nemzet megkeresésére nem kívánt megnevezni konkrét üzletláncokat. Mint mondta, őt is a vágóhidak tájékoztatták arról, hogy árujuk egy részét kénytelenek feketén értékesíteni, különben elveszítenék legnagyobb megrendelőiket.
300 milliárdot csalnak el az élelmiszerpiacon
Tavaly 356 milliárd forint áfahiányt állapított meg az adóhatóság, emellett a pénzügyi nyomozók még 110 milliárd forintnyi adócsalást is felderítettek. Mindez több mint a bevallott forgalmi adó 10 százaléka – mondta korábban Sors László, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi elnökhelyettese. A NAV Bűnügyi Főigazgatóságának tapasztalatai alapján a legtöbb visszaélés a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek forgalmazásánál történik. A Bunge Ltd. multinacionális élelmiszer-ipari vállalat egyik igazgatója szerint nagyjából 300 milliárd forint adót csalnak el a cégek a hazai élelmiszerpiacon.
Júliustól a gabonatermékeknél életbe lépett a fordított adózás, így jelentősen csökken a feketekereskedelem a gabonapiacon, és a költségvetés áfabevétele is folyamatosan növekszik.
A szakmai szervezetek szerint a húspiacon a feketegazdaság és -kereskedelem aránya megközelíti a 40 százalékot. Ebből arra lehet következtetni, hogy a vásárlók asztalára kerülő nyers hús közel fele ellenőrizetlen. Fekete Balázs szerint a visszaélések jelentős részére fényt lehetne deríteni mennyiségi, analitikai vizsgálatokkal, vagyis azzal, ha a hatóságiak számon kérnék: például egy százdarabos kocatelepről hány darabot értékesítettek. Meglátása szerint a szakma által már évek óta javasolt – az ellenőrök által érthetetlen módon mellőzött – „analitikai elszámoltatás” bevezetésével megszűnne a mai állapot, amikor évente több millió csirkének és sertésnek vész nyoma.
A húsiparosok szerint az igen magas, 27 százalékos hazai általános forgalmi adó a feketepiac melegágya. A Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerint a „kereskedelmi diktátum” is rákényszeríti a hazai szereplőket az áfacsalásra. „Felismerve a feketekereskedelem okozta problémát, az ellenőrzés szigorításának igénye már a Nemzeti Vidékfejlesztési Stratégiában is megjelenik” – közölte a Magyar Nemzet megkeresésére a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóosztálya.
Részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában.