A kínai-magyar kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése a célunk a jövő heti konferenciával – mondta el Heim a Századvég Gazdaságkutató rendezvényéről. A szervező szólt arról is, hogy a konferencián részt vesz a kínai gazdaságkutató intézet elnöke is, ami mindenképpen egyedülálló dolog. A konferencia egyik védnöke Kósa Lajos Debrecen polgármestere, de előadást fog tartani Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is – tette hozzá.
Heim kiemelte, hogy nagyon ritkák az ilyen rendezvények, amelyen a kereskedelemtől a turizmusig képet kaphatnak a befektetők a kínai viszonyokról. Minden félévben tartunk majd egy ilyen konferenciát, legközelebb márciusban Pekingben értékeljük majd az új fejleményeket – mondta a közgazdász.
Stumpf és Kósa a védnök
Az október 1-jén és 2-án sorra kerülő „Kínai-magyar kereskedelmi kapcsolatok napjainkban” című konferenciát a Magyar Külügyi Intézetben tartják. A hétfői nap védnöke Stumpf István alkotmánybíró. Ezen a napon főként a makrogazdasági szempontok kerülnek szóba, de a magyar élelmiszerexport lehetőségei is fókuszba kerülnek. Kedden Kósa Lajos védnöksége mellett a kínai-magyar turizmus lehetőségeit veszik górcső alá az előadók, a napot Matolcsy György előadása zárja.
Épülhet a citromsavgyár
Mint arról az mno.hu korábban beszámolt tovább bővíti termelését Magyarországon a kínai Huawei, amely éppen azon dolgozik, hogy egy partnercége is magyarországi gyártókapacitást hozzon létre. Gavin Taj (Gavin Dai), a Huawei Technologies Hungary ügyvezető igazgatója elmondta: a partnercég képviselői októberben érkeznek Magyarországra, hogy felmérjék a piaci környezetet.
Egy hónapon belül megkapja a tervezett szolnoki citromsavgyár felépítéséhez szükséges állami támogatást a kínai–magyar BBCA Szolnok Biokémiai Zrt. – tartalmazza a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat.
Az mno.hu beszámolt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara székházában megrendezett konferenciáról, ahol még a sokat látott hallgatóságnak is leesett az álla a kínai számok hallatán. Kína hazánk legjelentősebb exportpartnere Európán kívül: évi 7,7 milliárd dolláros kiviteli és 6,6 milliárdos behozatali forgalomra számíthatunk. Peking hazánkban 2,3-2,5 milliárd dollár értékben fektetett be.
Június végén testvérvárosi megállapodást írt alá Budapest és Peking, a Miskolci Egyetem pedig kínai egyetemekkel fűzné szorosabbra a szálakat.
Négy országban, így Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában kezdhetik meg működésüket idén ősszel az első kereskedőházak, amelyek feladata a magyar kkv-k exportjának fellendítése lesz.