A lap keddi számában Gavin Dai, a Huawei Technologies Hungary ügyvezető igazgatója elmondta: a partnercég képviselői októberben érkeznek Magyarországra, hogy felmérjék a piaci környezetet. A Huawei azt szeretné elérni, hogy partnere termelőegységet létesítsen Magyarországon, és onnan lássa el alkatrészekkel a vállalat Pécs közelében található cserkúti, illetve komáromi érdekeltségeit. Gavin Dai kiemelte: a Huawei nem egyszerű termelési központként tekint magyarországi egységeire, a létesítmények a vállalat teljes európai ellátási láncában kiemelkedő szerepet játszanak.
Kína tervei
Szeptember 6-án alakult meg Pekingben az a titkárság, amely Kína és a kelet-közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a részletekről az ázsiai ország budapesti nagykövetsége. Az esemény a részt vevő államok nemzeti koordinátorainak első találkozója is volt egyben. 2012 áprilisában Varsóban Ven Csia-pao miniszterelnök egy 12 pontos javaslatcsomagot terjesztett elő, amelynek alapján Kína a külügyminisztériumában a gyakorlati teendők elvégzésére létrehozott egy titkárságot. Feladata, hogy koordinálja a kínai intézményeket, valamint hogy a tizenhat ország illetékes szervezeteivel egyeztetve gyakorlati lépéseket tegyen a kínai és a kelet-közép-európai országok vezetőinek találkozóján elért eredmények megvalósításáért, megtervezze az együttműködés legfontosabb irányait és területeit, valamint megszervezze minden egyes projekt tekintetében a közös munkát.
A Magyarországon 2004 óta aktív társaság folyamatosan bővíti érdekeltségeit, amelyekre eddig nagyjából 50 millió eurót költött. A folyamatos beruházások eredményeként a magyarországi kibocsátás – azt követően, hogy tavalyelőtt és tavaly is a duplájára emelkedett – az idén további 40-50 százalékkal nőhet. Így 2012-ben már 1,7-1,8 milliárd dollár értékben állíthatnak elő különböző termékeket, ezek nagy részét exportra szánják.
Az ügyvezető tájékoztatása szerint a cég tavaly létrehozott logisztikai központját (ELC) is bővítik. Az ELC – amelynek raktározó és logisztikai egységei beszállítókon keresztül Biatorbágyon és Üllőn működnek – az eredeti 25 ezerről 30 ezer négyzetméteresre nő az idén. Emellett a kutatás-fejlesztés területén is előbbre lép a társaság, az együttműködés reményében már több egyetemmel is felvették a kapcsolatot.
Kínai kapcsolatok
Május elején jelentették be: egymilliárd eurós kínai hitelt nyújt a Kínai Fejlesztési Bank, a Magyar Fejlesztési Banknál lehet majd hozzájutni – hangzott el egy budapesti kínai–magyar üzletember-találkozón. Matolcsy György az új győri Audi-gyár bokrétaünnepségén május közepén úgy fogalmazott: Magyarország keleti nyitást hajt végre külgazdaság-politikájában, aminek legfontosabb szereplője paradox módon Németország.
Az mno.hu beszámolt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara székházában megrendezett konferenciáról, ahol még a sokat látott hallgatóságnak is leesett az álla a kínai számok hallatán. Kína hazánk legjelentősebb exportpartnere Európán kívül: évi 7,7 milliárd dolláros kiviteli és 6,6 milliárdos behozatali forgalomra számíthatunk. Peking hazánkban 2,3-2,5 milliárd dollár értékben fektetett be.
Június végén testvérvárosi megállapodást írt alá Budapest és Peking, a Miskolci Egyetem pedig kínai egyetemekkel fűzné szorosabbra a szálakat.
Négy országban, így Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában kezdhetik meg működésüket idén ősszel az első kereskedőházak, amelyek feladata a magyar kkv-k exportjának fellendítése lesz.