A foglalkoztatás fehérítését is segítheti a munkahelyvédelmi akcióterv

Az Áfeosz-Coop Szövetség elnöke szerint ilyen mértékű járulékcsökkentésre nem volt példa az elmúlt húsz évben.

BL
2012. 10. 09. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezet elnöke szerint ilyen mértékű járulékcsökkentésre nem volt példa az elmúlt húsz évben, azt figyelembe véve sem, hogy az intézkedések nem minden foglalkoztatottra vonatkoznak. A korábbi kormányok többször csökkentették a járulékokat néhány százalékkal, de ez túl kevésnek bizonyult, így nem érte el a célt, a foglalkoztatás javítását – közölte Zs. Szőke Zoltán.

Javíthatják a foglalkoztatást

Az Áfeosz-Coop elnöke elmondta: a nemzetgazdasági ágazatok közül a legnagyobb foglalkoztató a kereskedelem, itt nagyon sokat jelent majd az intézkedéscsomag, de a havi százezer forint fizetésig igénybe vehető kedvezmények más ágazatokban, például az építőiparban, a könnyűiparban és a mezőgazdaságban is javíthatják a foglalkoztatást.

A munkahelyvédelmi akcióterv célja, hogy olyan feltételeket biztosítson a munkaadóknak, amellyel megőrizhetők a munkahelyek – mondta a sajtótájékoztatón Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára. Emlékeztetett rá, hogy az intézkedések célzottan csökkentik az élőmunka terheit.

Százezrek helyzetén javíthat a munkahelyvédelmi akcióterv

A 25 év alattiaknál a 28,5 százalékos közteher százezer forintos jövedelemig 14 százalékra csökken, kormányzati számítások szerint ez csaknem 200 ezer érintett munkafeltételeit javítja. Az 55 év felettiek esetében csaknem 500 ezer ember munkahelyének megőrzését segítheti a kedvezmény. A 25 és 54 év közötti, képzettség nélküliek esetében is felére csökken a járulékok terhe.

A tartósan munkanélküliek esetében a kormány stratégiai szempontnak tekinti a visszatérést a munkába, így utánuk az első két évben nem kell járulékot fizetni. Ez 30 ezer embert érinthet. A munka világába visszatérő kismamák esetében is 50 százalékos a csökkentés, ez további 30 ezer munkavállaló helyzetét könnyítheti meg – jelentette ki Szatmáry.

Az államtitkár kifejtette: az intézkedéscsomag másik fő iránya a vállalkozások működési, adózási feltételeinek javítása. Két jelentős új elemmel bővül a hazai adózási rendszer. Hatmillió forintos árbevételig átalányadózást vezetnek be, ami a számítások szerint 200-300 ezer önfoglalkoztató kisadózó mindennapi életét könnyíti meg.

Szintén jelentős megtakarítást eredményezhet a vállalkozások számára a 16 százalékos kisvállalkozói adó, amelyet a 25 dolgozónál kevesebbet foglalkoztató, 500 millió forint alatti árbevételű cégek választhatnak. Ez is 200-300 ezer vállalkozót érinthet – mondta az államtitkár.

Folytatni kellene a járulékcsökkentést

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a járulékcsökkentés mellett különösen fontosnak nevezte, hogy áfa-befizetési kötelezettség csak akkor keletkezik, ha a vállalkozás megkapta a pénzt a vevőtől. Dávid Ferenc úgy vélte, hogy a járulékcsökkentést a  későbbiekben folytatni kellene.

A VOSZ főtitkára az október 15-én kezdődő bértárgyalásokra emlékeztetve felhívta a figyelmet arra is: a munkahelyvédelmi akcióterv eredményeit nagyon gyorsan le lehet rontani egy túlfeszített minimálbér-emeléssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.