A dublini székhelyű szervezet adatai szerint jelenleg uniószerte 14 millióan vannak állás, illetve képzettség nélkül a 15-29 év közötti korosztályból. Ez azt jelenti, hogy a fiataloknak mindössze 33,6 százaléka van állásban, ami az Eurofound kimutatásai szerint minden idők legalacsonyabb száma. Nemcsak az alacsony foglalkoztatást nevezte aggasztónak a szervezet, hanem azt is, hogy a fiatal munkanélküliek száma a válság elmélyülésével rohamosan növekszik.
Az átlag nagy eltéréseket takar: miközben Hollandiában és Luxemburgban csak 7 százalék a fiatal munkanélküliek aránya, Bulgáriában, Görögországban, Írországban, Olaszországban, Romániában és Spanyolországban 17 százalék.
Magyarország mellett a különösen veszélyeztetett országok között tartja számon az Eurofound Bulgáriát, Írországot, Olaszországot, Spanyolországot, Litvániát és Lengyelországot. A Eurofound szerint a problémát nemcsak az jelenti, hogy a fiatalok munkanélkülisége sokba kerül – tavaly például 153 milliárd eurót tett ki az ebből származó veszteség –, hanem az is, hogy kiszakadhatnak a társadalomból.
Több mint négyszázezer ember szegődött el idén hosszabb-rövidebb időre mezőgazdasági idénymunkára. Az érintett munkavállalók szeptemberig 7,5 millió napot dolgoztak le, és kenyéradóik összesen 4,5 milliárd forint közterhet utaltak át az államkasszának.
Teljes erővel tombol az eurókrízis, amely most már a munkaerőpiacon is mély nyomokat hagyott. Augusztusban új rekordot döntött a munkanélküliség az euróövezetben: több mint 18,2 millió európolgárnak nincs munkahelye.
Idén június–augusztusban tovább folytatódott a foglalkoztatottak számának 25 hónapja tartó emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyítva – emeli ki pénteki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közölt munkaerő-piaci adatai kapcsán.