Az euróövezeti válság senkit nem hagy érintetlenül

Londoni elemzők szerint jelentősen lassulni fog 2013-ban Közép- és Kelet-Európa gazdaságainak teljesítménye.

BL
2012. 11. 26. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új citybeli prognózisok Magyarországon jó esetben stagnálást várnak jövőre, de vannak olyan vélemények, amelyek szerint a magyar gazdaság 2013 egészét is recesszióban tölti.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzőstábja hétfőn ismertetett térségi előrejelzésében közölte: az egyre nagyobb külső kihívások és a magyar kormány „újabb nagy adagnyi” kiigazító intézkedései miatt a ház most már 1,3 százalékos visszaesést vár a magyar gazdaságban 2012-re az eddig jósolt 1,2 százalékos GDP-mínusz helyett. A cég közgazdászai 2013-ra szóló magyar prognózisukat még meredekebben, 0,7 százalékos növekedésről stagnálásra rontották, ugyanakkor úgy látják, 2014-ben 1,3 százalékos növekedés várható.

Elkezdődik a valutaunió felbomlása

A Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott részlegének új előrejelzése szerint Közép- és Kelet-Európa gazdaságai – még a térség legjobban teljesítő országai, Lengyelország és Oroszország is – már most meredek ütemben lassulnak, és ez a folyamat várhatóan 2013-ban is kitart.

A ház londoni közgazdászai szerint ebben – a hazai államháztartási konszolidációs intézkedések, a munkapiaci helyzet gyengülése és az egyre feszesebb hitelpiaci kondíciók mellett – még alapvetőbb tényező lesz az euróövezeti adósságválság újbóli eszkalálódása. A Capital Economics közgazdászainak prognózisa szerint ez egészen addig a pontig fajul jövőre, hogy megkezdődik a valutaunió felbomlása, ami súlyos hatást gyakorol majd a felzárkózó európai térség exportjának keresletére és a tőkebeáramlásra.

A Capital Economics londoni elemzői szerint ugyanakkor a régió gazdasági kilátásai szempontjából elsősorban nem a felbomlás ténye, hanem annak mikéntje az elsődlegesen fontos tényező. A ház központi forgatókönyve az, hogy az euróövezetből legfeljebb egy vagy két kisebb tagállam távozik, és ez azt jelentheti, hogy a felzárkózó európai gazdaságok elkerülik a 2008–2009-eshez hasonló meredek visszaeséseket.

2014-ben beindul a növekedés

A ház elemzői mindent egybevetve közölték, hogy a felzárkózó európai térség egészében átlagosan mindössze 1,5 százalékos gazdasági növekedést várnak 2013-ban, azzal együtt is, hogy a szélesebb elemzői-piaci konszenzus ennél több mint kétszer gyorsabb, 3,1 százalékos régiós átlagnövekedést valószínűsít jövőre.

Az autóipar segíti a növekedést

Navracsics Tibor úgy fogalmazott a múlt héten, Közép-Európában választani kell a szigorú költségvetési politika és a gazdasági növekedés között. „El fogjuk érni, hogy az adórendszer fokozatosan a versenyképességet szolgálja, és egyre nőjön a kiszámíthatóság a gazdasági életben és a jogalkotásban is” – mondta.

Magyarország gazdasági mutatói a visegrádi országok és az újonnan csatlakozott uniós tagállamok trendjébe simulnak, ellentétben a dél-európai országok egyre meredekebb visszaesésével – mondta egy múlt heti konferencián a Költségvetési Tanács elnöke. Kovács Árpád kiemelte: a csatlakozó országcsoport növekedési kilátásai a 0–5 százalékos sávban mozognak, és a költségvetési hiány is 0 és 5 százalék között változik, GDP-arányosan. A magyar gazdaság növekedése inkább a sáv aljára várható, míg idén és jövőre – köszönhetően a kiigazító lépéseknek – úgy tűnik, tartható a 3 százalék alatti hiány. A professzor elengedhetetlennek tartja a költségvetési stabilitás megőrzését, ugyanakkor jelezte: ez súlyos növekedési áldozatokkal jár, és komoly megpróbáltatásokat hoz a lakosság számára.

Orbán Viktor a szlovák–magyar gazdasági fórumon úgy fogalmazott: megítélése szerint a következő években az európai gazdasági térség növekedéséhez a legnagyobb mértékben Közép-Európa és Németország fog együtt hozzájárulni.

A kabinet korábbi előrejelzése szerint 2013-ban 1 százalékot meghaladó GDP-növekedés lesz, hiszen az új, illetve második szakaszukba lépő autóipari kapacitásokból (Mercedes, Audi, Opel) 1,2-1,4 százalékos bővülés származhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.