Fordulat lehetősége előtt Magyarország

Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke szerint trendforduló lehetősége előtt áll a magyar gazdaság, a felzárkózási esélyek stabilizálódni látszanak.

NT
2012. 11. 22. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) professzora, aki a Magyar Közgazdasági Társaság elnöki posztját is betölti, csütörtökön a csongrádi megyeszékhelyen az SZTE Európa-tanulmányok Központja és a Europe Direct által szervezett Válságkezelési modellek az Európai Unióban című konferencián kifejtette: Magyarország gazdasági mutatói a visegrádi országok és az újonnan csatlakozott uniós tagállamok trendjébe simulnak, ellentétben a dél-európai országok egyre meredekebb visszaesésével.

A Nemzetgazdasági Minisztérium nemrég egy közleményt adott ki, amiben tudatták: a kormány továbbra is tartja 2013-ra a 2,7 százalékos költségvetési hiánycélt. Kiemelték: az Európai Bizottság jövő évre adott pozitív előrejelzésében ugyan elismerte, hogy Magyarország képes lesz 3 százalék alatt tartani a költségvetés hiányát, de a kabinet mindent megtesz annak érdekében, hogy az ország kikerüljön a 2004-es csatlakozás óta folyamatos túlzottdeficit-eljárás alól. Ennek érdekében a kormány a bizottság által jósolt 2,9 százalékos hiányt újabb intézkedésekkel biztonságosan 2,7 százalékra mérsékelte – tették hozzá az NGM-nél.

November 7-én az Európai Bizottság azt közölte: három százalék alatt marad a hazai GDP-arányos államháztartási hiány. Az EB-bejelentés egyébként az Orbán-kormány történelmi gazdaságpolitikai sikerét jelenti, hosszú harc volt, amíg a bizottság elfogadta a számokat. Orbán egy gazdasági fórumon beszélt arról, hogy költségvetési egyenlegjavító döntéseket hozott a kormány, hogy jövőre 2,7 százalék legyen a hiány mértéke.

 

Ismert, az Európai Unió elfogultan ítéli meg hazánk helyzetét. Matolcsy György  nemzetgazdasági miniszter október 5-én bejelentett egy 397 milliárd forintos egyenlegjavító csomagot, majd október 17-én jött  egy újabb, 367 milliárdos csomag azért, hogy hazánk kikerülhessen a túlzottdeficit-eljárás alól. A nemzetgazdasági miniszter ennek kapcsán úgy nyilatkozott: a Magyarországgal szemben alkalmazott kettős mérce az oka, hogy újabb egyenlegjavító intézkedéssorozatot kellett bejelentenie a kormánynak.

Kovács Árpád: Úgy tűnik, tartható a hiánycél

A csatlakozó országcsoport növekedési kilátásai a 0-5 százalékos sávban mozognak, és a költségvetési hiány is 0 és 5 százalék között változik, GDP-arányosan. A magyar gazdaság növekedése inkább a sáv aljára várható, míg idén és jövőre – köszönhetően a kiigazító lépéseknek – úgy tűnik, tartható a 3 százalék alatti hiány – mondta az egyetemi tanár.

Kovács Árpád kedvező fejleménynek tartja az export 80 százalékát előállító multinacionális feldolgozóipari szektor támogatását. Ez, és a munkahelyek védelmében tett intézkedések előbb-utóbb megjelennek a gazdaságban, és a mostani áldozatoknak lesz hozadéka az elkövetkező években – vélekedett.

Meg kell őrizni a stabilitást

A professzor elengedhetetlennek tartja a költségvetési stabilitás megőrzését, ugyanakkor jelezte: ez súlyos növekedési áldozatokkal jár, és komoly megpróbáltatásokat hoz a lakosság számára. A szakember hozzátette, látható, hogy az emberek magatartása is változik, erősödik például a munkavállalói mobilitás.

Nincs nyomás, ami sürgetné a megállapodást

Kovács Árpád az IMF/EU-tárgyalások kapcsán kifejtette, a hitelfelvétel érdemben hozzájárulhatna a kamatkiadások mérséklődéséhez, hiszen az IMF-hitel kamata lényegesen, 3-4 százalékkal alacsonyabb, mint a piacon elérhető kölcsönöké. De amíg a globális hangulat nem romlik, törékeny egyensúly áll fenn: nincs piaci nyomás, ami sürgetné a megállapodást – tette hozzá.

Magyarország IMF-kölcsön nélkül is biztosan megáll a lábán – erről már Orbán Viktor miniszterelnök beszélt múlt héten pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Az interjúban azt is hangsúlyozta: továbbra is megegyezésre törekszenek a Nemzetközi Valutaalappal és az unióval. A „világ különböző sarkaiból” érkező nyomás azonban – például a bankadó és a multinacionális vállalatokat terhelő adók csökkentésére – még mindig érezhető, ám a kabinet ragaszkodik ahhoz, hogy a válság terheit méltányosan kell szétosztani – magyarázta Orbán, majd a tranzakciós illetékre utalva jelezte, mindent megtesznek, hogy a bankok ne hárítsák ezt a terhet az ügyfelekre, de ha mégis megteszik, „megkeressük az eszközöket, hogy ez ne fordulhasson elő”. Úgy véli, a magyar gazdaságpolitika – a munkahelyvédelmi akciótervvel – megteremti a növekedés alapjait, „ezért Magyarországon a következő évben lesz növekedés”.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) meg fogja várni a 2013. évi költségvetés elfogadását, s ezt követően, decemberben lehet újabb fejlemény a jelenlegi tárgyalási szakaszban – mondta Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a Kossuth rádió 180 perc című műsorában kedden.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.