Európa rosszul teszi, ha erre indul

2011-ben 336 milliárd forint jutott a K+F szektorra, ami a rendszerváltás óta a legjobb eredmény. Az innovációs stratégia új fejezetet nyithat, míg Európában forrásokat vonnának el.

Kovács András
2012. 11. 21. 13:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2007–2008-as világgazdasági válság kitörése óta a gazdasági elemzők és közgazdászok egyöntetű véleménye, hogy a nehéz helyzetből az egyik kitörési pont a kutatás-fejlesztési (K+F) ágazat támogatása, és minél nagyobb hozzáadott értékkel készült termékek előállítása lehet. Magyarországon a korábbi kormányzatok is célul tűzték ki, hogy ezen a területen komoly előrelépések legyenek, de eredményeket egy-két fellángoláson kívül nem sikerült felmutatni. A 2010-ben hatalomra került jobbközép kormány egyértelműen a munkaalapú társadalom felé kíván előrelépni, amelynek egyik talapzata a K+F támogatása.

A mostani kormányzatnak először azzal kellett szembenéznie, hogy a korábbi innovációs intézményrendszert hatékonyabbá alakítsa, valamint le kellett zárnia a rendszerből szivárgó pénzek útját is. Az erőfeszítések eredményeként a hazai K+F szektor 2011-ben a rendszerváltás óta nem látott módon teljesített. A sikert mutatja, hogy az ágazatra jutó GDP-arányos ráfordítások elérték az 1,2 százalékot, ami 336 milliárd forintnak felelt meg. A növekedés abból a szempontból is előrelépés, hogy 2011-ben 1,6 százalékkal bővült a GDP.

Szlovákia előtt

Természetesen nem szabad hátradőlni, a kormány is roppant ambiciózus célokat vázolt föl az új nemzeti innovációs stratégiában, amelynek a társadalmi vitája ezekben a hetekben zajlik. A cél, hogy 2020-ban a bruttó nemzeti termék 1,8 százalékát fordítsuk K+F-re, amelynek kétharmad része a vállalkozói szektorra kell, hogy jusson. A tervek megalkotása során jól mérték föl, hogy hazánk uniós szinten jelenleg a mérsékelt innovátorok közé tartozik, bár ha lassan is, de lépkedünk előre, így például mostanra a térségben sikerült Szlovákiát is megelőznünk.

A jövőbeli fejlődési lehetőségeket nagyban meghatározza, hogy a 2014–2020-as uniós költségvetés sorsa hogyan alakul. Az első hírek még arról szóltak, hogy a K+F szektor számára 81 milliárd eurónyi forrás lesz elérhető a következő hétéves periódusban, de könnyen elképzelhető, hogy az alkudozások eredményeképpen akár 20 milliárd euróval is kevesebb juthat erre a területre. Az EU nagyon rossz irányba indul, ha enged a tagállami nyomásnak és a K+F pénzeken próbál majd spórolni, mivel így a hátránya az Egyesült Államokkal, Indiával, Kínával és Japánnal szemben az évtized végére gyakorlatilag behozhatatlanra nőne.

Nem szabad fogadni

Az uniós pénzek elnyerésének egyetlen feltétele a kiválóság, de míg Magyarországon 100 ezer főre 245 kutató jut, addig Nyugat-Európában 560. Ez a különbség is világosan mutatja, hogy egy ilyen környezetben nagyon nehéz versenyezni, amelynek eredményeképpen a 2007–2013 között rendelkezésre álló források 95 százalékát a régi tagállamok nyerték el. Hazánk annyi könnyítést egyébként elért a következő költségvetési periódusra, hogy nyertes pályázatok esetében a kutatók 8000 ezer eurónyi évi fizetéskiegészítést kaphatnak.

Az innovációs stratégia csak akkor lehet sikeres, ha a kormány nem kívánja a következő évekre megkötni a gazdasági szereplők kezét, hogy a K+F területén mely szektorokat kívánja támogatni. Az eddigi nyilatkozatok szerencsére pontosan ebbe az irányba mutatnak, mivel Cséfalvay Zoltán, az NGM parlamenti államtitkára is kijelentette: „Az államnak nem szabad az adófizetők pénzéből fogadást tenni a jövőre.” Ezt támasztja alá, hogy a 2010 óta megjelenő kormányzati stratégiákban a mezőgazdaságtól a Széll Kálmán-tervig említést kap az innováció, és az eddigi számok azt mutatják, hogy ez már nem csak üres szólam.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.