Maradnak a vallási jelképek a kéteuróson

Az eredeti elképzelés szerint, a vitatott vallási jelképeket tartalmazó formában hagyta jóvá a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) a jövő évben kibocsátandó szlovák kéteurós emlékérmét.

NT
2012. 11. 23. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az NBS banki tanácsa a kéteurós érme eredeti formája mellett döntött. Tette ezt annak tudatában, hogy fennáll a veszélye, meghiúsul eredeti célja, vagyis az, hogy Cirill és Metód a Nagymorva Birodalomba való bejövetelét ábrázoló, az egész euróövezetben érvényes emlékérmét bocsásson ki” – mondta a döntés kapcsán pénteken Petra Pauerová, a szlovák jegybank szóvivője.

A két szent arcmásával díszített kéteurós érmének 2013-tól kellene forgalomba kerülnie abból az alkalomból, hogy Cirill és Metód – akiket II. János Pál pápa 1980-ban Európa társ-védőszentjeivé nyilvánított – 1150 éve érkezett a Morva Fejedelemségbe, Nyitrára. Az Európai Bizottság és több EU-tagállam azonban azt kérte Szlovákiától, hogy a vallási semlegesség jegyében távolítsák el a vallási jelképeket az érméről.

Először úgy tűnt, hogy Szlovákia teljesíteni fogja a kérést, az indítvány azonban heves társadalmi vitát váltott ki az országban, ahol a lakosság 62 százaléka katolikusnak vallja magát. A szlovák püspöki konferencia szégyenletesnek nevezte azt, hogy a IX. századi szláv apostolokat megfosszák glóriájuktól. Ez ellen több, keresztény értékeket valló politikai párt is tiltakozott. A javaslat miatt Rafael Rafaj, a szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párt (SNS) alelnöke egyenesen a sátánizmussal való rokonszenvezéssel vádolta meg az uniót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.