A támogatási pályázatot befogadó határozatok száma jelenleg heti 200, a heti kifizetés pedig 25 milliárd forint – közölte Csepreghy Nándor. A korábbi kormány idején heti 100 határozat született, és 5,5 milliárd volt a kifizetés. A gyorsulást az egyszerűsített és átlátható pályázati rendszernek tudta be a helyettes államtitkár.
Magyarország a nettó kifizetésekben a hatodik helyen áll az uniós országok között. A teljes támogatás 95 százalékát hirdették meg eddig, 80 százalékára kötöttek szerződést, és több mint 3000 milliárd forintot fizettek ki eddig.
Magyarország támogatja, hogy az előzetes kontroll erősítésével tegyék hatékonyabbá a kohéziós pénzek elköltését – mondta október 16-án a Külügyminisztérium államtitkára azt követően, hogy az Európai Unió illetékes miniszterei az uniós pénzek jobb elköltéséről tárgyaltak informális találkozójukon.
A Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke szerint jelenleg úgy tűnik, hogy Magyarország a 2014–2020 közötti uniós költségvetési ciklusban a korábbinál mintegy 20 százalékkal kevesebb forrásra számíthat.
Jobb az uniós átlagnál, de nem egyenletes
Erich Unterwurzacher, az Európai Bizottság Regionális Politikai Főigazgatóságának igazgatója kiemelte: a következő, 2020-ig tartó költségvetési időszakban már nem juthatnak uniós fejlesztési forráshoz azok a társaságok, amelyek hitelből is képesek tőkéhez jutni, a közösség ezeknél garanciát vállal a hitelekre. Unterwurzacher a kis- és közepes vállalkozások támogatásának fontosságát hangsúlyozta, miután a foglalkoztatásban fontos szerepet töltenek be. Ebben a költségvetési periódusban 7,2 milliárd eurót kaptak a közös kasszából. Beszélt az igazgató arról is, hogy egyes országokban gond van a támogatások kifizetésének szabályosságával, de konkrét országokat nem említett. Magyarországon a kifizetés jobb az uniós átlagnál, de az egyes programok kifizetése nem egyenletes – tette hozzá.
Egyszerűbb hozzáférés
Január 1-jétől gyorsabban és egyszerűbben lehet majd hozzájutni az uniós forrásokhoz – jelentette be október végén az Európai Bizottság. A brüsszeli testület szerint a szabályok egyszerűsödésével az átláthatóság és az elszámoltathatóság is javul. Nagyobb körben lehet majd egy összegben kifizetni a támogatást, valamint a kisebb összegek esetében átalányfizetést alkalmazni, továbbá nem kell minden alkalommal megadni ugyanazokat a szükséges adatokat minden támogatási kérelem benyújtásánál, amelyeket ezentúl az interneten keresztül is be lehet majd nyújtani – ismerteti az újításokat a bizottság közleménye.