A brüsszeli testület szerint a szabályok egyszerűsödésével az átláthatóság és az elszámoltathatóság is javul. Nagyobb körben lehet majd egy összegben kifizetni a támogatást, valamint a kisebb összegek esetében átalányfizetést alkalmazni, továbbá nem kell minden alkalommal megadni ugyanazokat a szükséges adatokat minden támogatási kérelem benyújtásánál, amelyeket ezentúl az interneten keresztül is be lehet majd nyújtani – ismerteti az újításokat a bizottság közleménye.
Nem veszíti el Magyarország a támogatásokat
Szombaton a Magyar Nemzet arról cikkezett, hogy a kabinet továbbra is keményen lobbizik a kohéziós forrásokért. Úgy tűnik, Brüsszel szakmai helyett politikai döntéshozatalra készül november 7-én, amikor a jövő évi magyar büdzsét is értékelik. A végső szót azonban nem a bizottság mondja ki, hanem az uniós pénzügyminiszterek tanácsának decemberi ülésén szavaznak a tagállamok képviselői – írta a lap.
A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy Németország informálisan már jelezte: nem támogatja a felzárkózási támogatások megnyirbálását. A téma azért is érzékeny, mert Brüsszel csupán egy-két kisebb tételt vitat, miközben Portugália, Spanyolország és a görögök hatalmas engedményeket kaptak. – Ha Magyarországot szigorúan büntetnék, az felvetné a kettős mérce alkalmazását – vélekedett a lap forrása.
A szinten tartást támogatják
Ismert, az Európai Parlament költségvetési bizottsága október 11-én fogadta el a 2014–2020-as időszak pénzügyi kerettervéről szóló időközi jelentését, amely a kohéziós és az agrárkiadások szinten tartását támogatja. A döntésről beszámoló Surján László kereszténydemokrata EP-képviselő magyar szempontból rendkívül fontosnak nevezte, hogy a jelentés értelmében az említett kiadásokat legalább a 2007–2013-as keretterv szintjein kell tartani 2014 után is.
Az Európai Bizottság, a kohéziós támogatások jelentősebb lefaragásával nem számoló – költségvetés-tervezetét támogató nyilatkozatot pedig a felzárkóztatási politika folytatásában érdekelt, 15 uniós tagországot tömörítő A Kohézió Barátai elnevezésű csoport miniszterelnöki szintű találkozóján ratifikálták Pozsonyban.