Vannak elvárásai a kormánynak, de segít a légitársaságon

A horvát kormány 802 millió kunás (106 millió euró) program keretében szanálja a veszteséges Croatia Airline (CA) nemzeti légitársaságot.

NT
2012. 11. 22. 16:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sinisa Hajdas Doncic közlekedési miniszter csütörtökön elmondta, hogy a CA-nak az állammal szemben fennálló 652 millió kunás tartozását üzletrésszé alakítják, és 150 millió kuna friss tőkét juttatnak a társaságnak. Ennek fejében a kormány elvárja, hogy a CA a következő öt évben 284 millió kunát takarítson meg, 10 százalékkal csökkentse 1130 fős létszámát, értékesítsen 458 millió kuna értékű vagyonelemet és egy géppel bővítse jelenleg 13 gépes flottáját.

Sinisa Hajdas Doncic figyelmeztetett: a kormány a „fejlesztésorientált átalakítást” választotta a csődeljárás megindítása helyett, de a csőd lehetősége továbbra sincs kizárva. A CA az év első kilenc hónapjában 9,9 millió kuna veszteséget könyvelt el az egy évvel korábbi 39 millióval szemben. A volt Jugoszlávia utódállamainak légitársaságai eladósodottak és veszteségesek.

Zoran Djurisic, a Montenegro Airlines igazgatója az Economistnak korábban elmondta, hogy a hajdani Jugoszlávia 10 milliós piac volt, és ebből 7 millió utast a JAT és az Adria szállított. Jelenleg Jugoszlávia hét utódállamának utasforgalma eléri a 11 milliót, de csak mintegy négymillió jut az utód légitársaságokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.