Az ügy előzményeként a brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) a nyár elején feltárta, hogy az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays néhány kereskedője a 2008–2009-es pénzügyi válság előtt és alatt rendszeresen manipulálta a legfontosabb globális irányadó bankközi kamatlábat, a Libort.
Az ügyben még nyáron megszületett első szankció alapján a Barclays a brit pénzügyi felügyeletnek és a befektetési termékek piacát is felügyelő amerikai árutőzsde-hatóságnak összesen 290 millió font (több mint 100 milliárd forint) rekordbírságot fizetett. Az SFO keddi bejelentése az első hatósági jelzés arra, hogy az ügyben büntetőeljárás is indult.
A bankok hazudtak a Liborról
Csupán szépen kellett kérni, és az illetékesek fenntartások nélkül hazudtak a bankközi rátáról. Szeptember végén belső dokumentumok kerültek elő a Libor-hamisítási botránnyal kapcsolatban. Az instant üzenetek főként egy bizonyos Tan Chi Mintől származnak, aki az RBS ázsiai részlegének egyik vezető kereskedőjeként dolgozott.
Hiába figyelmeztették sorozatosan a manipulációra a hatóságokat, senki nem törődött vele, mit csinálnak a bankok a „világ legfontosabb számával", a Liborral.