A kamatok manipulációja miatt vettek őrizetbe három embert

Őrizetbe vettek három embert a nyáron kirobbant nagy-britanniai bankközi kamatmanipulációs botránnyal kapcsolatban.

KG
2012. 12. 11. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügy előzményeként a brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) a nyár elején feltárta, hogy az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays néhány kereskedője a 2008–2009-es pénzügyi válság előtt és alatt rendszeresen manipulálta a legfontosabb globális irányadó bankközi kamatlábat, a Libort.

Az ügyben még nyáron megszületett első szankció alapján a Barclays a brit pénzügyi felügyeletnek és a befektetési termékek piacát is felügyelő amerikai árutőzsde-hatóságnak összesen 290 millió font (több mint 100 milliárd forint) rekordbírságot fizetett. Az SFO keddi bejelentése az első hatósági jelzés arra, hogy az ügyben büntetőeljárás is indult.

A bankok hazudtak a Liborról

Csupán szépen kellett kérni, és az illetékesek fenntartások nélkül hazudtak a bankközi rátáról. Szeptember végén belső dokumentumok kerültek elő a Libor-hamisítási botránnyal kapcsolatban. Az instant üzenetek főként egy bizonyos Tan Chi Mintől származnak, aki az RBS ázsiai részlegének egyik vezető kereskedőjeként dolgozott.

Hiába figyelmeztették sorozatosan a manipulációra a hatóságokat, senki nem törődött vele, mit csinálnak a bankok a „világ legfontosabb számával", a Liborral.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.