Hatalmas összegben foglaltak le hamis gyógyszereket

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendőrtiszti Karának Vám- és Pénzügyőr Tanszéke A gyógyszerhamisítás elleni harc aktuális kérdései címmel rendezett konferenciát.

TK
2012. 12. 06. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendőrtiszti Karának Vám- és Pénzügyőr Tanszéke A gyógyszerhamisítás elleni harc aktuális kérdései címmel rendezett konferenciát. A szünetben tartott sajtótájékoztatón Sárközi Alexandra hangsúlyozta: a tapasztalatok alapján a legnépszerűbbek a testépítéshez használt szerek, az izomtömeg-növelő szteroidok, de nagy a kereslet a potencianövelők és a fogyasztó szerek iránt is.

Ilku Lívia, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének igazgatója kiemelte: bár Magyarországon egy-két százalék volt tavaly a hamis gyógyszerek aránya, ugyanakkor ez az arány növekedést mutat, és az interneten is egyre többen vásárolnak gyógyszert, amelyek esetén – leszámítva az ÁNTSZ által regisztrált internetes gyógyszertárakból származó termékeket – nem garantálható, hogy eredeti készítményekről van szó.

Sárközi Alexandra elmondta, hogy tavaly 30 nyomozásban az ideinél kevesebb, körülbelül 493 millió forintnyi hamis gyógyszert foglaltak le a NAV pénzügyi nyomozói. Kifejtette: az illegális szállítmányok általában légi úton érkeznek, és postai csomagként jutnak el a címzettekhez, vagy futárszolgálat szállítja házhoz azokat. Emellett közúti ellenőrzéskor is előfordul, hogy illegális gyógyszerre bukkannak a NAV munkatársai, különösen jellemző ez a szerb–magyar határon – tette hozzá a szóvivő.

Kifejtette, hogy az adó- és vámhivatal nyomozói általában engedély nélküli külkereskedelmi tevékenység miatt indítanak nyomozást, de jellemzőek az áru hamis megjelölése miatt indított nyomozások is. Előbbi esetben három évig terjedő, az utóbbi minősített esetben pedig – vagyis ha nagy mennyiségű vagy értékű áruról van szó – egytől öt évig terjedő szabadságvesztés lehet az elkövető büntetése.

Sárközi Alexandra hozzátette: a pénzügyőrök sokszor találkoznak olyan, légi forgalomban érkező táplálékkiegészítőkkel, amelyek a Távol-Keletről érkeznek, és a tradicionális orvosláshoz köthető, védett növényi vagy állati részeket tartalmaznak. Ezeket a termékeket a NAV foglalja le, de a nyomozást a rendőrség folytatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.