Mariano Rajoy egy vasárnapi lapinterjúban kifejtette: „a jelenlegi recessziós világban igen komplikált az államháztartási hiány 2,6 százalékponttal történő csökkentése”. Az euróövezeti pénzügyminiszterek júliusban döntöttek arról, hogy Spanyolország GDP-arányos hiánya idén a korábban célként kitűzött 5,3 százalék helyett 6,3 százalék lehet, de 2014-ben már csak 2,8 százalékot érhet el a deficit. Ezzel a miniszterek egy évvel – 2014-ig – meghosszabbították az államháztartási hiány uniós küszöb alá szorításának határidejét is. Az államháztartás hiánya 2011-ben a GDP 8,9 százalékát tette ki.
A spanyol gazdaság recesszióban van: az első és a második negyedév után a harmadikban is zsugorodott a gazdaság, 0,3 százalékkal. A kormány arra számít, hogy a GDP nemcsak az idén, hanem jövőre is csökkenni fog. Az euróövezet negyedik legnagyobb gazdaságában az ingatlanpiac összeomlása indította el a válságot, ami megrázta az ország bankrendszerét. A helyzetet rontja a 25 százalékot meghaladó munkanélküliség, miközben nagy terheket rónak a lakosságra a megszorító intézkedések is.
Kivételezések
Az euróövezeti állam- és kormányfők idén nyáron döntöttek arról, hogy 100 milliárd euróig terjedő összegben támogatja az állandó euróövezeti mentőalap, az ESM a spanyol bankok feltőkésítését. A tőkepiacokon már régóta találgatások folynak arról, hogy Görögország, Portugália és Írország után vajon Spanyolország is fog-e kérni nemzetközi mentőcsomagot.
Szombaton arról érkeztek hírek, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfőn arról kezdenek egyeztetni, hogy Görögországhoz hasonlóan jóváhagyjanak-e Portugália számára is egy adósságenyhítési programot. Korábban már az ír pénzügyminiszter is jelezte, hogy tervezik a görögországihoz hasonló könnyítések kérését.
A dél-európai országok helyzete abból a szempontból is érdekes, hogy míg hazánkkal szemben az Európai Bizottság komoly szankciókat helyezett kilátásba abban az esetben, ha nem tartjuk 3 százalék alatt a költségvetési hiányt, addig a mediterrán országok kapcsán ilyen hírekről nem hallunk. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő ennek kapcsán a Hír TV-nek úgy fogalmazott: amíg a déli zónát „tömik pénzzel”, addig a volt szocialista országok kínkeservvel kapnak filléreket.
Magyar Péter gyurcsányi mélységbe zuhant a felelőtlensége miatt
