Újabb kettős mérce az EU-ban?

Megkérdőjelezte az idei deficitcél elérését a spanyol miniszterelnök, így Portugália és Görögország mellett ők is mentességet kaphatnak, szemben Magyarországgal.

KA
2012. 12. 02. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mariano Rajoy egy vasárnapi lapinterjúban kifejtette: „a jelenlegi recessziós világban igen komplikált az államháztartási hiány 2,6 százalékponttal történő csökkentése”. Az euróövezeti pénzügyminiszterek júliusban döntöttek arról, hogy Spanyolország GDP-arányos hiánya idén a korábban célként kitűzött 5,3 százalék helyett 6,3 százalék lehet, de 2014-ben már csak 2,8 százalékot érhet el a deficit. Ezzel a miniszterek egy évvel – 2014-ig – meghosszabbították az államháztartási hiány uniós küszöb alá szorításának határidejét is. Az államháztartás hiánya 2011-ben a GDP 8,9 százalékát tette ki.

A spanyol gazdaság recesszióban van: az első és a második negyedév után a harmadikban is zsugorodott a gazdaság, 0,3 százalékkal. A kormány arra számít, hogy a GDP nemcsak az idén, hanem jövőre is csökkenni fog. Az euróövezet negyedik legnagyobb gazdaságában az ingatlanpiac összeomlása indította el a válságot, ami megrázta az ország bankrendszerét. A helyzetet rontja a 25 százalékot meghaladó munkanélküliség, miközben nagy terheket rónak a lakosságra a megszorító intézkedések is.

Kivételezések

Az euróövezeti állam- és kormányfők idén nyáron döntöttek arról, hogy 100 milliárd euróig terjedő összegben támogatja az állandó euróövezeti mentőalap, az ESM a spanyol bankok feltőkésítését. A tőkepiacokon már régóta találgatások folynak arról, hogy Görögország, Portugália és Írország után vajon Spanyolország is fog-e kérni nemzetközi mentőcsomagot.

Szombaton arról érkeztek hírek, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfőn arról kezdenek egyeztetni, hogy Görögországhoz hasonlóan jóváhagyjanak-e Portugália számára is egy adósságenyhítési programot. Korábban már az ír pénzügyminiszter is jelezte, hogy tervezik a görögországihoz hasonló könnyítések kérését.

A dél-európai országok helyzete abból a szempontból is érdekes, hogy míg hazánkkal szemben az Európai Bizottság komoly szankciókat helyezett kilátásba abban az esetben, ha nem tartjuk 3 százalék alatt a költségvetési hiányt, addig a mediterrán országok kapcsán ilyen hírekről nem hallunk. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő ennek kapcsán a Hír TV-nek úgy fogalmazott: amíg a déli zónát „tömik pénzzel”, addig a volt szocialista országok kínkeservvel kapnak filléreket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.