A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó piacokkal foglalkozó szakértői befektetőknek összeállított helyzetértékelésükben közölték: korábban arra számítottak, hogy Brüsszel hajlandó lesz elfogadni egy „mérsékelt költségvetési elcsúszást”, amellyel jövőre 3 százalék felett maradhatott volna a GDP-arányos magyar költségvetési hiány.
A legutóbbi időszakban kiszivárgott „szűkszavú kommentárokból” azonban a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint úgy tűnik, hogy az EU-bizottság egyértelműen 3 százalék alatt akarja látni a jövő évi magyar deficitet. Ennek alapján a ház közgazdászai arra számítanak, hogy a magyar kormány a következő hónapban újabb, ezúttal 150-200 milliárd forintos költségvetési korrekciós csomagot terjeszt elő.
Jövő nyárig húzódhat a túlzottdeficit-eljárás
Csak jövő nyáron szűnhet meg a túlzottdeficit-eljárás Magyarország ellen – értesült a Bruxinfo hétfőn. Az internetes portál szerint Brüsszel november 7-én további egyenlegjavító intézkedéseket kér majd, és ha ezeknek Magyarország eleget tesz, akkor nem kell tartani a kohéziós források januári felfüggesztésétől.
Magyarország megteszi a szükséges lépéseket
Magyarország kész minden szükséges intézkedést megtenni annak érdekében, hogy kikerülhessen az Európai Unió 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól – mondta múlt héten Londonban Cséfalvay Zoltán államtitkár. Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke úgy véli, a kormány által elfogadott intézkedésekkel teljesíthető a jövő évi – 3 százalék alatti – GDP-arányos hiánycél.
Politikai küzdelem
Pénzügyi helyett gyakorlatilag nyílt politikai harc bontakozott ki az Európai Bizottság baloldali többsége és a magyar kormány között – tudta meg az MNO. A magyar kormány ugyan vállalt további kiigazításokat, de változatlanul nem hajlandó a bérekhez és a nyugdíjakhoz nyúlni.