Kovács: Teljesíthető a hiánycél

Kovács Árpád úgy véli, a kormány által elfogadott intézkedésekkel teljesíthető a jövő évi, 3 százalék alatti GDP-arányos hiánycél.

WL
2012. 10. 25. 12:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon nincsenek meg a gazdasági növekedés feltételei – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke csütörtökön egy üzleti ebéden Budapesten. A Költségvetési Tanács elnöke a külföldi kereskedelmi kamarák által szervezett eseményen kijelentette: nagy kérdés, hogy a magyar gazdaság jelenlegi recessziója átmeneti-e. Ahhoz, hogy ne legyen átmeneti, konjunktúraváltozás kell Európában, illetve alapvető változásra van szükség Magyarország fejlesztési és finanszírozási környezetében – mondta Kovács Árpád. Szerinte Magyarország ma mélyen alatta van annak a fejlesztési aránynak, ami a térségre jellemző, s ezt a banki hitelezés alacsony aktivitása is igazolja.

Brüsszelben barátaink is vannak, és emiatt hosszú távon a javunkra dőlnek el a dolgok – mondta el Orbán Viktor a Hír TV-nek adott exkluzív interjúban.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter korábban a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta, a kormány az Európai Unió bírálata ellenére kitart gazdaságpolitikája mellett.

Az elmúlt időszakban bejelentett magyarországi kiigazító intézkedések nyomán a magyar gazdaság növekedési üteme a vártnál valószínűleg lassabb, ugyanakkor az államháztartási hiány az eddig jósoltnál kisebb lehet – közölték hétfőn londoni pénzügyi elemzők.

A Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint a kormány által bejelentett költségvetési kiigazító intézkedésekkel jövőre 3 százalék alatt marad a GDP-arányos államháztartási hiány.

Magyarország kész minden szükséges intézkedést megtenni annak érdekében, hogy kikerülhessen az Európai Unió 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól – mondta csütörtökön Londonban Cséfalvay Zoltán.

Kovács: Ez örök dilemma

A közgazdász szerint örök dilemma, hogy milyen legyen a stabilizálás és a dinamizálás aránya. „Ezek nem vagy-vagy kérdések, de egymás komplementerei. Van egyfajta sorrendiség is: a stabilitás nélkül nincs honnan elrugaszkodni. A jövőbeli gazdaságpolitika irányáról szólva elmondta: immár „az óvatosabb hatásmechanizmusokra jobban figyelő magatartásra, finombeállításokra van szükség”. Ezenkívül kulcsfontosságú a bizalom helyreállítása. Mint mondta, „a menedzselés technikája, és különösen annak kommunikációja azokban is aggodalmat váltott ki, akik a cselekvés irányával egyetértettek”.

A kormány intézkedéseivel teljesíthető a hiánycél

A kormány által elfogadott intézkedésekkel teljesíthető a jövő évi, 3 százalék alatti GDP-arányos hiánycél Kovács Árpád szerint. A Költségvetési Tanács elnöke elmondta: a nemzetgazdasági miniszter által októberben bejelentett első csomag nettó hatása mintegy 200 milliárd forint, a másodiké 253 milliárd forint volt. A kormány által bejelentett elvonások és restrikciós intézkedések költségvetési hatását nem lehet „egy az egyben figyelembe venni, mivel egyéb hatásaik is vannak a gazdaságra” – jegyezte meg Kovács Árpád.

A szakember szerint az elmúlt években az európai intézményekkel való vitának „végig az volt a lányege, hogy ne egyszeri bevételekből tartsuk a költségvetési egyensúlyt, még akkor is, ha az éppen szabályos, hanem próbáljuk meg a folyó kiadásokat folyó bevételekkel fedezni”. Ebben a tekintetben a kormány óriási lépéseket tett, és erről szólnak a mostani kiigazítások is – tette hozzá.

Kulcskérdés a megállapodás

A magyar adósság alakulásának szempontjából kulcskérdés egy megállapodás megkötése az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – jelentette ki Kovács, aki hangsúlyozta: jelentős különbség van a Magyarország által jelenleg elérhető piaci kamatok és a nemzetközi hitelezők által kínált kamatszintek között. A több száz milliárd forintos kamatkülönbözet miatt elgondolkodtató, hogy érdemes meghajolni a nemzetközi szervezetek feltételei előtt – tette hozzá.

Kovács Árpád az elhúzódó tárgyalásokról szólva úgy fogalmazott: „szerelmi viszonyban is megromló kapcsolatrendszert feltételez, hogyha valaki ígérget”. De szerencsére most nincs sürgetés, lehet alkudozni és vissza fog jönni a delegáció, így a hitelmegállapodással kapcsolatos remény „rendben van” – fűzte hozzá.

A Magyar Nemzet október 16-án arról számolt be: a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank tokiói közgyűlése után sincs időpontja a Magyarország és az IMF közötti tárgyalások folytatásának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.