A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzőstábja egy évtizedre előretekintő interaktív szimulációs modellt állított össze befektetők számára a magyarországi adósságfolyamatok jobb előrejelzése végett. Ez lehetővé teszi a befektetőknek, hogy a magyar gazdasággal kapcsolatos saját makrovárakozásaik alapján alakíthassák ki előrejelzéseiket a cég által kínált interaktív platformon.
A Morgan Stanley a saját, kiindulási alapként szolgáló előrejelzési forgatókönyvcsokrában közölte, hogy a legutóbbi egyenlegjavító intézkedések nyomán lefelé ható kockázatokat lát 2013-ra szóló 0,7 százalékos magyarországi GDP-növekedési prognózisára. Ugyanakkor azt is valószínűnek tartja, hogy a GDP-arányos magyar államháztartási hiány jövőre alacsonyabb lesz a ház jelenlegi előrejelzésében szereplő 3,7 százaléknál.
2013 első negyedévben létrejön az egyezmény
A hétfőn bemutatott interaktív előrejelzési felületen a felkínált alapeseti forgatókönyv jósolja a 0,7 százalékos jövő évi magyar GDP-pluszt az idei évre várt 1,2 százalékos visszaesés után. A választható „bearish” – vagyis kedvezőtlen - prognózisváltozatban 2012 egészére 1,5 százalékos, jövőre további 0,3 százalékos GDP-visszaesés, és még 2014-re is zéró növekedés szerepel. A „bullish” – vagyis kedvező, derűlátó – verzió az idei évre 0,8 százalékos GDP-csökkenést, jövőre azonban 1,4 százalékos, 2014-re már 1,8 százalékos, a 2014-2022-es időszakra éves átlagban 2,5 százalékos növekedést mutat.
A Morgan Stanley londoni elemzőinek véleménye szerint a legutóbbi konszolidációs intézkedések némelyikét – például a bankadó jövő évi fenntartását a jelenlegi szinten, valamint a pénzügyi tranzakciós illeték emelését – a Nemzetközi Valutaalap (IMF) valószínűleg bírálni fogja. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint azonban nem valószínű, hogy ezek az intézkedések megakadályozzák a megállapodást az új IMF/EU-programról, és a ház változatlanul azt valószínűsíti, hogy 2013 első negyedévében létrejön az egyezmény.
Lázár János szerint a kormány a bankokkal, az energiaszektorral finanszíroztatja meg a hiánycsökkentést; a háromszázalékos hiánycél megvalósul, és az ország kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter hétfőn a Kossuth rádió 180 perc című műsorában elmondta, a kormány az Európai Unió bírálata ellenére kitart gazdaságpolitikája mellett.
A kormány nem nyúl a bérekhez
Mint arról az mno.hu beszámolt, a kormány újabb, összesen 367 milliárd forint értékű kiigazításról döntött 2013-ra. Portálunk megtudta: pénzügyi helyett gyakorlatilag nyílt politikai harc bontakozott ki az Európai Bizottság baloldali többsége és a magyar kormány között. A magyar kormány ugyan vállalt további kiigazításokat, de változatlanul nem hajlandó a bérekhez és a nyugdíjakhoz nyúlni. A baloldali érdekkörök az utóbbi eszközzel akarják politikailag térdre kényszeríteni az Orbán-kormányt, míg ezzel szemben a kabinet nemhogy a bérekhez nem nyúl, hanem a megmaradt bankadóból finanszírozhatja a pedagógusbér-emelést.