Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár az ATV vasárnap esti, Szabad szemmel című műsorában hangsúlyozta: a miniszterelnök pénteki brüsszeli tárgyalása alapján „egy hajszálra vagyunk” már csak a 3 százalék alatti tartománytól, tehát Brüsszel nagyjából elfogadta a kiigazítás céljait, eszközeit. Arra a kérdésre, hogy a brüsszeli jóváhagyáshoz lesz-e szükség további intézkedésekre, az államtitkár úgy válaszolt: „vagy más intézkedésekre lesz szükség és bizonyos intézkedésekre pedig nem”.
Lázár: Nem az eszköz, hanem a cél a fontos
Mint mondta, nem az eszköz a fontos, hanem a cél. A kormány döntése egyértelmű, a terheket döntő mértékben a bankszektornak, a közüzemi szektornak, az energiaszektornak és adott esetben az online-szerencsejáték-szektornak kell viselnie – jelentette ki.
Magyarországon az elmúlt 20 évben az ország átalakításáért az emberek nagyon nagy áldozatot hoztak, és az uniós csatlakozás óta is ez történt. Nem terhelhető tovább a magyar társadalom, ezért kell Brüsszelnek a különadókat, az új közteherviselést elfogadni – mondta. Kiemelte, hogy a befektetők hozzák a pénzt az országba, „mindennap vásárolják a magyar állampapírokat”. Elismerte ugyanakkor azt, hogy a pénzügyi szektor „esik vissza”, de mint mondta, az iparban vannak befektetések, vannak megrendelések.
Annyit elvettek már, hogy itt az idő visszatenni
A bankszövetség szerinte nem tartotta be azt a megállapodást, amelynek a felmondásáért most a kormányt teszik felelőssé, mert bár vállalták, mégsem hitelezték 2012-ben a magyar kis- és középvállalkozói szektort. „Az elmúlt 22 évben a bankok annyi pénzt szivattyúztak ki Magyarországról, hogy most nyugodtan tehetnek vissza az államkasszába” – fogalmazott.
Lázár János arról is beszélt: nem a magyar kormány dönti el önmagában, hogy kell-e IMF-megállapodás Magyarországgal. Ezt részben azok döntik el, akik az országot hitelezik, hiszen az ő pénzük biztonságáról szól a megállapodás. Az IMF-megállapodás a külföldi befektetők bizalmát szolgálja, hogy ha valaki magyar államkötvényt vásárol, akkor szeretné a pénzét biztonságban tudni. Az elmúlt egy évben a francia állampapírból egyet sem vettek az amerikai befektetők, miközben „a magyar állampapír után sorban állnak” fogalmazott Lázár János.
Az IMF-nek is el kell döntenie, hogy meddig próbál az országgal játszani
Az IMF-megállapodás időpontjáról nem beszélt, arra a kérdésre, hogy az még az idén megvalósul-e, azt mondta: „szerintem az bölcs dolog lenne”. „Nem tudom, hogy az IMF mit akar (...), az IMF-nek is el kell döntenie, hogy meddig próbál az országgal játszani” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy egyetért-e a békemenet szervezőinek azzal az értelmezésével, hogy Orbán Viktort meg kell védeni, hiszen az országot Brüsszelből zsarolják, úgy válaszolt: „komoly nyomás alatt volt a kormány az elmúlt egy esztendőben, hogy bizonyos üzleti köröknek kedvezzen, és a közteherviselést ne szervezze át”.
• Mint arról az mno.hu beszámolt, a kormány újabb, összesen 367 milliárd forint értékű kiigazításról döntött 2013-ra. Portálunk megtudta: pénzügyi helyett gyakorlatilag nyílt politikai harc bontakozott ki az Európai Bizottság baloldali többsége és a magyar kormány között. A magyar kormány ugyan vállalt további kiigazításokat, de változatlanul nem hajlandó a bérekhez és a nyugdíjakhoz nyúlni. A baloldali érdekkörök az utóbbi eszközzel akarják politikailag térdre kényszeríteni az Orbán-kormányt, míg ezzel szemben a kabinet nemhogy a bérekhez nem nyúl, hanem a megmaradt bankadóból finanszírozhatja a pedagógusbér-emelést.
• A Matolcsy György által szerdán bejelentett intézkedések döntően a hazánkban lévő multinacionális vállalatokat és bankokat érintik, nem a bérből és fizetésből élőket. A lépések révén közel 400 milliárddal javulhat a költségvetés egyenlege.
• Felháborodott az Európai Unió újabb üzenetén Surján László. Az Európai Parlament alelnöke a Lánchíd Rádió reggeli hírműsorában úgy nyilatkozott: megdöbbentő, hogy a szakvélemények, észérvek ellenére sem hiszi el Brüsszel hazánknak, hogy 3 százalék alatt tudja tartani a költségvetési hiányt.
• Megvédte a magyar kormánynak a bankadó fenntartására, illetve a pénzügyi tranzakciós illeték kulcsának megduplázásra vonatkozó döntését Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter egy pénteki befektetői fórumon Bécsben.