A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által szerda reggel bejelentett hét intézkedés keretében nem feleződik jövőre a bankadó: A pénzügyi tranzakciós illeték mértéke 2 ezrelékre nő, a Magyar Államkincstár illetékfizetése duplázódik, változik a helyi iparűzési adó számítása (magasabb teher a cégeknek), országos szinten bevezeti a kormány a közműadót, átalakítja a kafetéria rendszerét, és szigorítja az áfabefizetés ellenőrzését.
A bankadó korábbi szinten hagyása révén 72 milliárd, a tranzakciós illeték duplájára emelése 90 milliárd, az államkincstári illeték duplázása 40 milliárd, a helyi iparűzési adó emelése 35 milliárd, a közműadó 30 milliárd, a kafetéria adóemelése 40 milliárd, az áfaellenőrzés szigorítása 60 milliárd forintos bevételt biztosít a költségvetésnek.
A multikat és a nagykereskedőket érinti
Az intézkedéseknek közös nevezője, hogy a bankokat és a multinacionális cégeket terhelik, valamint a nagy összegű pénzmozgásokat. Az új közműadót a szolgáltatók nem tudják áthárítani, mert a kormány befagyasztotta a rezsiköltségeket. Mint ismert: a hazai közművek jelentős része külföldi tulajdonban van, így e terhek befizetése is a nemzetközi cégekre hárul.
Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke azt nyilatkozta, hogy nincs bankok közötti egyeztetés a tranzakciós illeték ügyfelekre hárításáról, de csodákra ő sem számít. Matolcsy szerint van, aki áthárítja, van, aki kisebb mértékben fogja, de nem okoz magatartásváltozást a bankoknál.
Az áfaellenőrzés szigorítását Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke is üdvözölte, szerinte ez gazdaságfehérítő lépés. Az iparűzési adó terén tett lépések a nagykereskedőknek jelentenek többletterhet, mivel a vállalkozások árbevételük 80 százalékáig vonhatják le az eladott áruk beszerzési értékét.