A nemzetközi hitelminősítő az európai és az amerikai piaci zárások után, csütörtökre virradó éjjel Londonban közölte, hogy a Görögországra érvényben tartott hosszú és rövid futamú államadós-besorolásait az eddigi CCC/C-ről SD-re (Selective Default) rontja.
A Standard & Poor's indoklása szerint a cég a görög kötvény-visszavásárlási ajánlatot értékvesztéssel megvalósuló adósságátrendezési folyamat – distressed debt restructuring – elindításának tekinti. A S&P besorolási kritériumai alapján ez nem törlesztővé válásnak számít, tekintettel arra, hogy az érintett kötvénybefektetők az állampapír kibocsátója által eredetileg ígértnél kisebb ellenértéket kapnak az általuk megvásárolt adósságért. A görög államadósság-kezelő a hét elején jelentette be a kötvény-visszavásárlás feltételeit. A program keretében Görögország saját kötvényeiért cserébe az euróövezeti ideiglenes mentőalap, az EFSF kötvényeit kínálja.
Reménytelen a görögök helyzete?
Mint ismert, a görög nemzeti bank és londoni elemzők nem ennyire optimisták. A jegybank hétfőn ismertetett elemzése szerint jövőre folytatódik a gazdaság mélyrepülése: a drasztikus megszorító intézkedések, a beruházások visszaesése miatt 2013-ban 4-4,5 százalékkal csökkenhet a gazdaság teljesítménye.
A Capital Economics szakelemzői pedig azt közölték kedden, hogy Görögország és Portugália jövője reménytelennek tűnik az euróövezeten belül, és valószínűleg ennek a két országnak válna leginkább javára a távozás.
A visszavásárlási ajánlat 63,3 milliárd euró névértékű, magánbefektetői kézben lévő görög államkötvényre vonatkozik, amelynek ellenértékét 32,2–40,1 százalékos árfolyamon az EFSF által kibocsátott kincstárjegyekkel fizeti ki Görögország. A tranzakció várhatóan december 17-én, vagy e dátum környékén zárul.
A Standard & Poor's közölte, hogy amint a visszavásárlási tranzakció végbemegy, a szelektív nem törlesztői állapotot valószínűleg megoldottnak fogja tekinteni, és várhatóan visszaemeli a görög államadós-besorolást a CCC – egyébként szintén rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető, mélyen spekulatív – szintre.
Görögország szuverén besorolása nem először süllyed az idén a részleges nem törlesztői kategóriába. Tavasszal, az akkori államadósság-átrendezési program bejelentése után mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő – Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings – időlegesen szelektív, illetve korlátozottan nem törlesztői osztályzatot adott Görögországnak.
Az egyik vezető londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport legutóbbi, idei harmadik negyedéves országkockázati összesítése szerint változatlanul Görögország a világ legkockázatosabb államadósa. Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég jelenleg érvényes listáján – amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) harmadik negyedév végi árazásai alapján alakította ki a vizsgált szuverén adósok sorrendjét – Görögország állt az élen, és a legkockázatosabb tíz államadós között volt Ciprus, Portugália és Spanyolország is. Ez azt jelenti, hogy a legfrissebb kockázati lista tíz legkockázatosabb államadósa közül négy az euróövezet tagja.
Ezek az eurótagállamok olyan országokkal együtt szerepeltek a CMA legkockázatosabb tízes csoportjában, mint Argentína, Pakisztán, Venezuela, Ukrajna, Libanon és Egyiptom.
Sikertörténet?
A görög kormányfő a Bild című német lap csütörtöki számában megjelent interjúban úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi reformok, változtatások, valamint a privatizálások „sikertörténetet” eredményeznek majd. Nemsokára senki nem fogja megkérdőjelezni az ország euróövezeti tagságát és senki nem említi majd az adósságok leírásának szükségességét – jelentette ki Antonisz Szamarasz.
A miniszterelnök meggyőződését fejezte ki, hogy hazájának a pénzügyi helyzet szanálása érdekében nincs szüksége adósságai egy részének további elengedésére. Úgy vélte, hogy a görög államadósság jelenleg – immár hivatalosan is – tartósan kezelhető. Görögország az euróövezetben marad – hangsúlyozta a kormányfő, utalva az elért sikerekre. Az elmúlt két hónapban az ország többet ért el, mint amit az elmúlt három évtizedben – tette hozzá.
Szamarasz szerint Görögország most arra törekszik, hogy kilábaljon a recesszióból és megreformálja gazdaságát úgy, hogy a keletkezett bevételekkel lehetővé váljék az adósságoknak, illetve azok kamatainak a törlesztése. A legnagyobb szerkezeti problémaként a kormányfő az adócsalást említette. Úgy vélte ugyanakkor, hogy ennek leküzdése terén már „nagy sikereket” értek el. Utalt arra, hogy a súlyos adócsalásokat közönséges bűncselekményként kezelik, függetlenül attól, hogy az érintettek utólag befizették-e az adóhátralékot, vagy sem.