2000 óta először sikerült ezt végrehajtania a kormánynak

A kormányzati szektor hiánya 2012 első három negyedévében 639 milliárd forinttal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakának hiányánál. Ilyen alacsony deficitre 2000 óta nem volt példa.

PR
2013. 01. 03. 10:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2012 harmadik negyedévében a hiány 17,3 milliárd forint volt (a GDP 0,2 százaléka), amely 345 milliárd forinttal (GDP-arányosan 5 százalékponttal) maradt el az előző év azonos időszakától. A nemzeti számlák rendszere (ESA95) módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint 2012 első három negyedévében a kormányzati szektor bevétele 9639,2 milliárd, kiadása 10 013,9 milliárd forint volt – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közleményében.

Ilyen alacsony negyedéves nettó hitelfelvételre 2000 második negyedéve óta nem volt példa. A kormány hiányleszorító erőfeszítései tehát már éreztetik hatásukat, olyannyira, hogy tavaly az első három negyedévben a kormányzati szektor hiánya 1,8 százalékon állt.

Növekvő bevétel

A bevételek 6,3 százalékkal emelkedtek 2011 azonos időszaki adataihoz képest (az előző időszakot a magán-nyugdíjpénztári vagyon átadása nélkül számítva), amelyhez mindegyik bevételfajta növekedése hozzájárult. A bevételek legnagyobb arányú emelkedése a jövedelemadóknál történt (12,1 százalék), ami elsősorban az adójóváírás megszüntetése következtében megnőtt személyijövedelemadó-bevételeknek tulajdonítható. Míg a termelési és importadók növekedése átlagos volt, a társadalombiztosítási hozzájárulások 3,7 százalékkal emelkedtek.

Csökkenő kiadás

A kiadások 2012 első három negyedévében 0,7 százalékkal csökkentek. A felhalmozási kiadások 13,8 százalékos csökkenése mellett hasonló mértékben esett vissza a kormányzat által vásárolt természetbeni társadalmi juttatások összege is. Ugyanakkor növekedett a munkavállalói jövedelem (3,1 százalék), a kamatkiadás (1,7 százalék) és a folyó termelőfelhasználás (1,3 százalék).

2012 harmadik negyedévében a kormányzati szektor bevétele 3275,6 milliárd, kiadása 3292,9 milliárd, hiánya 17,3 milliárd forint volt. A bevételek 3,1 százalékos növekedése elsősorban a jövedelemadó-bevételek 11,1 százalékos növekedésével magyarázható. A társadalombiztosítási hozzájárulások 4,1 százalékkal, a termelési adók 2,1 százalékkal bővültek, bár ez utóbbin belül az áfabefizetéseknél némi csökkenés mutatkozik (2,0 százalék).

Alacsonyabb kiadás

A kiadások összege 7,0 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest. A legnagyobb visszaesés a felhalmozási kiadásoknál tapasztalható (20,9 százalék), de csökkentek a kamatkiadások (6,6 százalék) és az előző évinél kisebb lett a folyó termelőfelhasználás is (1,9 százalék). A munkavállalói jövedelmek 5,2 százalékkal nőttek, a pénzbeni társadalmi juttatások nem változtak.

Csökkenő számok

Hatalmas mértékben, csaknem felére csökkent az államháztartás központi alrendszerének hiánya. Tavaly ez a szám még több mint 1240 milliárd forintot tett ki, idén novemberben pedig alig érte el a 692 milliárdot.

Az államadósság csökkentését tekintve élenjárók vagyunk, az idei költségvetési hiányszámot nézve pedig a visegrádi országokat is megelőzzük az Európai Unión belül – derült ki az Európai Bizottság által tavaly közzétett számokból. Mint ismert: a bizottság elfogadta a magyar gazdasági lépéseket, így akár kikerülhetünk a túlzottdeficit-eljárás alól is.

Szerdán közzétette a Magyar Nemzeti Bank a nemzeti számlák harmadik negyedévi adatait, amelyekből az derül ki, hogy az államháztartás maastrichti adóssága a GDP 78,6 százalékán állt, és 22 204 milliárd forintot tett ki a nevezett időszakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.