A politikus – aki találkozott a térség 17 polgármesterével – úgy fogalmazott: a magyar önkormányzatiság egyik jelentős állomásához ért el a kormány, amikor úgy döntött, hogy a települések elmúlt nyolc évben felhalmozott adósságát nem hagyta tovább tolni. Riz Gábor emlékeztetett arra, hogy a kormány az ötezer lélekszám alatti települések adósságát teljes egészében átvállalta, a nagyobbak adósságának pedig 40-70 százalékát. Ennek köszönhetően fellégezhetnek az önkormányzatok, pályázhatnak, fejleszthetnek.
A valamivel több, mint háromezer lakosú Rudabánya önkormányzata 10 millió, Felsőnyárád 32 millió, Felsőtelekes 21 millió, Kurityán 30 millió, Szuhafő 16 millió, Ragály pedig 13 és fél millió forint tartozástól mentesül. A 17 település csaknem 167 millió forintnyi adósságtól szabadul meg. Négy községnek – Alsószuha, Imola, Jákfalva és Zádorfalva – nem volt semmilyen adóssága.
A kormány elkötelezett az adósságrendezésben
A Bajnai-kormány az utolsó költségvetés készítésekor több mint 150 milliárd forintot vont ki az önkormányzati szektorból, a szakadék szélére sodorva ezzel az önkormányzatok jelentős részét – reagált hétfőn a szocialista Varga Zoltán sajtótájékoztatóján elhangzottakra a Fidesz-frakció, hangsúlyozva: mind a képviselőcsoport, mind pedig a kormány elkötelezett az önkormányzatok gazdasági helyzetének stabilizálásában, amire jó példa az adósságkonszolidáció.
Az önkormányzatok adósságkonszolidációjáról négy fővárosi kerülettel és tizenegy megye 116 településével egyeztettek a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Belügyminisztérium szakértői a múlt héten. A minisztérium tájékoztatása szerint az ötezer fő alatti települési önkormányzatok teljes mértékű adósságkonszolidációja az elmúlt év végén – néhány egyedi helyzetben lévő település kivételével – lezárult.