A minisztérium tájékoztatása szerint az ötezer fő alatti települési önkormányzatok teljes mértékű adósságkonszolidációja az elmúlt év végén – néhány egyedi helyzetben lévő település kivételével – lezárult. Az állam az érintett 1710 település vonatkozásában 74 milliárd forint összegű adósság visszafizetéséhez nyújtott támogatást.
Az ötezer főt meghaladó lakosságszámú önkormányzatok január első felében tájékoztatást kaptak Tállai András önkormányzati államtitkártól a részleges adósságkonszolidáció kapcsán. Az érintettek a pénzintézetektől kapott adatszolgáltatás alapján 2013. január 11-ig jelezték a Magyar Államkincstár felé a 2012. december 31-én fennálló adósságállományukat.
Az adósságátvállalási mérték meghatározása érdekében indított konzultációsorozatban a héten négy fővárosi kerülettel és tizenegy megye 116 településének képviselőivel egyeztettek a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Belügyminisztérium szakértői. A tárca tájékoztatása szerint a szakmai konzultációk 2013. február 6-án zárulnak.
Február 28-ig megállapodnak
Jelezték azt is, hogy az átvállalási mértékről 2013. február 28-ig születik megállapodás a nemzetgazdasági miniszter, a belügyminiszter és az önkormányzatok között, ezt követően 2013. június 28-ig az Államadósság Kezelő Központ Zrt., a pénzintézetek és a települések szerződésben rögzítik majd az adósságátvállalás részleteit.
Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberben jelentette be, hogy összesen 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át az állam 1956 önkormányzattól. Ennek értelmében az ötezer fő alatti települések esetében teljes, míg az ötezer fő feletti lélekszámmal rendelkező településeket érintően részleges adósságkonszolidációra kerül sor.
Mi lesz a megyékkel?
A megyék jövőbeni szerepéről tárgyalt Orbán Viktor kormányfő a megyei közgyűlési elnökökkel január 14-én az Országházban. A 2014 és 2020 közötti európai uniós fejlesztési ciklusban a fejlesztési források legalább tíz százalékát a megyei önkormányzatok fogják elosztani. A kormány és a megyei önkormányzati vezetők tárgyalásán megállapították azt is, hogy az állam összesen 196 milliárd forint adósságot vett át a megyéktől, így a nehéz helyzetben lévő térségek sorsát rendezték. Az intézményeket az állam átvette, a megyék a jövőben területfejlesztési feladatokat látnak el.
Hol és mennyi? – Adósságátvállalás számokban:
Pintér Sándor belügyminiszter és Tarlós István főpolgármester találkozóján fény derült rá, a kormány a fővárosi önkormányzat felgyülemlett adósságából is részt vállal , a pontos részletek ugyan még nem nyilvánosak – február 15-éig kell megállapodni –, de 40 százalékot, vagyis 74,4 milliárd forintot mindenképpen átvállalnak.
Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól 200 millió forintig terjednek.
Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam.
Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.
Kaposvár 21 milliárd forintnyi adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam.
Debrecen 27,34 milliárd forintnyi adósságának a felét vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezés keretében.
Az alacsony iparűzési adóbevétel, valamint a korábban felvett hitelek közcélra történő, megfontolt felhasználása miatt a lehető legnagyobb mértékű, 70 százalékos állami adósságátvállalásra számíthat Érd.