Hatalmas adósságszolgálattól szabadul meg Debrecen

Debrecen 27,34 milliárd forintnyi adósságának a felét vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezés keretében.

WL
2012. 12. 22. 11:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető elmondta, hogy az önkormányzatok után a kormány megkezdi a felsőoktatási szektor adósságrendezését, erre jövőre 24 milliárd forintot szánnak. Debrecenről szólva úgy fogalmazott: „a város az adósságállományát tekintve súlyos, az országban az egyik legnehezebb helyzetbe került”. Az adósságátvállalás mértékét Debrecen esetében is az iparűzési adó nagysága alapján határozták meg.

Kósa Lajos (Fidesz) polgármester közölte: a város évi 1,5 milliárd forint adósságszolgálattól szabadul meg. A város iparűzési adóbevétele, vagyis a Debrecenben működő vállalatok gazdasági teljesítménye körülbelül egy százalékkal nőtt tavalyhoz képest – mondta a polgármester. Hozzáfűzte: a növekedés elsősorban a városba települt, nagy hozzáadott értékkel dolgozó cégeknek, például a National Instrumentsnek és a Richternek köszönhető, de szerepe volt a debreceni repülőtér bővülő forgalmának is.


Felsőoktatás és sportegyesületek

Balog Zoltán a felsőoktatási adósságátvállalásra kitérve elmondta: 2013-ban a szektor adósságrendezésével az intézmények adósságátvállalása, az EU-projektek önrészének biztosítása és a PPP-konstrukcióban készült beruházások finanszírozása történik meg. A miniszter ezek intézményi szintű mértékéről részleteket nem közölt, de annyit elmondott, hogy jövőre mintegy 10 milliárd forint értékben váltanak ki működési hiteleket. Balog Zoltán az MTI kérdésére válaszolva nem kívánt megnevezni további területeket, ahol állami adósságrendezést terveznek, de azt megjegyezte, hogy a közeljövőben a felsőoktatás mellett a sportegyesületek is számíthatnak hasonló segítségre.

Lélegzetvételhez jutnak az önkormányzatok

Mint Tállai András szerdán elmondta, az ötezer lakosúnál kisebb települések a december 17-i határidőig eleget tettek az adatszolgáltatási kötelezettségüknek, a nemzetgazdasági tárca előzetes tájékoztatása alapján 1756 önkormányzat 86,8 milliárd forint értékű kérelmet nyújtott be. Ezzel szemben áll az a 7,7 milliárdos összeg, amelyet óvadéki letétben tartottak az érintettek, ezt az állam számára be kell fizetni. Ezzel az adósságrendezés várható mértéke mintegy 80 milliárd forint lesz, amelynek forrása a 2012-es költségvetés – mutatott rá Tállai.

Szólt arról is, hogy az ötezer lakosúnál nagyobb önkormányzatoknak – amelyekből mintegy 300 van – január 11-éig kell adatot szolgáltatniuk a kincstárnak, utána kezdődnek az egyeztetések, és február 28-áig kell megállapodást kötni a konszolidációról.

Pintér Sándor belügyminiszter és Tarlós István főpolgármester keddi találkozóján az is kiderült, hogy a kormány a fővárosi önkormányzat felgyülemlett adósságából is részt vállal, a pontos részletek ugyan még nem nyilvánosak – február 15-éig kell megállapodni –, de 40 százalékot, vagyis 74,4 milliárd forintot mindenképpen átvállalnak. Ahogy Tarlós fogalmazott: ezzel lélegzetvételhez juttatják Budapestet.

Orbán Viktor október végén jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében a kormány átvállalja azok adósságait, szám szerint 612 milliárd forintot.

– Eddig 1700, ötezernél kevesebb lakosú település önkormányzatának 80 milliárd forint összegű adósságát vállalta át az állam – közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön sajtótájékoztatón Nyíregyházán. Már csak 14 olyan település maradt, ahol az adósságátvállalás még nem történt meg – mondta a kormányfő.

– Orbán Viktor elmondta, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 229 települési önkormányzatának 23 milliárd forint összegű adósságát vállalta át az állam, és Nyíregyháza polgármesterével arról kezdtek egyeztetést , hogy a város 20 milliárdos adósságállományát egy számjegyűre mérsékeljék.

– December 14-én megkezdődtek a tárgyalások a kormány és Győr között az adósságátvállalásról.

A miskolci önkormányzat nettó 35,2 milliárd forintos adósságából 17 milliárdot, míg Cegléd adósságának várhatóan az 50 százalékát vállalja át az állam.

– Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól 200 millió forintig terjednek.

– Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam.

– Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.

– Kaposvár 21 milliárd forint adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.