Már csak 14 olyan település maradt, ahol az adósságátvállalás még nem történt meg – mondta a kormányfő, miután a város adósságrendezéséről tárgyalt Kovács Ferenc (Fidesz–KDNP) polgármesterrel. A miniszterelnök szólt arról is, hogy az érintett települések vezetőivel a tanulságok levonásáért közösen tekintik át, hogyan halmozódhatott fel a jelentős, egy lakosra jutó mintegy egymillió forint összegű tartozás.
Orbán megemlítette, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 229 települési önkormányzatának 23 milliárd forint összegű adósságát vállalta át az állam, és Nyíregyháza polgármesterével arról kezdtek egyeztetést, hogy a város 20 milliárdos adósságállományát egy számjegyűre mérsékeljék.
„Az elvégzett munka után könnyebb, simább lehet az élet”
A miniszterelnök kifejtette: az önkormányzatok országosan akkora adósságot halmoztak fel, hogy az egyéves törlesztési kötelezettsége 150 milliárd forintot igényelt. Ez az összeg a bevételük egyharmada volt, hasonló arányú, mint az ország törlesztési kötelezettsége – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy az állami adósságátvállalással „könnyebb helyzetbe” kerülnek a települési önkormányzatok, és a „felszabaduló összeget” fejlesztésekre fordíthatják.
Orbán Viktor szerint az állami adósságrendezés a Fidesz–KDNP-s kormány által véghezvitt átalakítások eredménye, annak köszönhető a minimálbér infláció feletti emelése, valamint a gáz- és áramdíj 10 százalékos csökkentése is. „Az elvégzett munka után könnyebb, simább lehet az élet” a következő évben, majd 2014-ben és 2015-ben is – hangsúlyozta.
Segítség Nyíregyházának
A kormányfő kitért arra, hogy a pénzügyi gondokkal küzdő, önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok 30 milliárd forint forrást kapnak év végéig. Ebből 1,7 milliárd forint jutott Nyíregyházának, és ez a pénz éppen a látogatása napján érkezik meg a város számlájára.
Beszámolt arról is, hogy a kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy a 2006 óta húzódó, 13,6 milliárd forintos szennyvízberuházás megvalósításához 500 millió forintot kap a nyíregyházi önkormányzat. Kovács Ferenc polgármester a sajtótájékoztatón elmondta: a kapott kormányzati segítséggel a szennyvízberuházást 2013 őszére be tudják fejezni, az adósságrendezés után pedig elkezdhetik a munkahelyteremtést segítő infrastrukturális, turisztikai és közintézmény-fejlesztéseket.
Lélegzetvételhez jutnak az önkormányzatok
Mint Tállai András szerdán elmondta, az ötezer lakosúnál kisebb települések a december 17-ei határidőig eleget tettek az adatszolgáltatási kötelezettségüknek, a nemzetgazdasági tárca előzetes tájékoztatása alapján 1756 önkormányzat 86,8 milliárd forint értékű kérelmet nyújtott be. Ezzel szemben áll az a 7,7 milliárdos összeg, amelyet óvadéki letétben tartottak az érintettek, ezt az állam számára be kell fizetni. Ezzel az adósságrendezés várható mértéke mintegy 80 milliárd forint lesz, amelynek forrása a 2012-es költségvetés – mutatott rá Tállai.
Szólt arról is, hogy az ötezer lakosúnál nagyobb önkormányzatoknak – amelyekből mintegy 300 van – január 11-éig kell adatot szolgáltatniuk a kincstárnak, utána kezdődnek az egyeztetések, és február 28-áig kell megállapodást kötni a konszolidációról.
Pintér Sándor belügyminiszter és Tarlós István főpolgármester keddi találkozóján az is kiderült, hogy a kormány a fővárosi önkormányzat felgyülemlett adósságából is részt vállal, a pontos részletek ugyan még nem nyilvánosak – február 15-éig kell megállapodni –, de 40 százalékot, vagyis 74,4 milliárd forintot mindenképpen átvállalnak. Ahogy Tarlós fogalmazott: lélegzetvételhez juttatva ezzel Budapestet.
Orbán október végén jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében a kormány átvállalja azok adósságait, szám szerint 612 milliárd forintot.