Az érintett önkormányzatokhoz szerdán vagy csütörtökön érkezik meg az elnyert összeg, amelynek mértéke átlagosan 17 millió 100 ezer forint. Az államtitkár az elbírálási szempontok között említette az adósságkonszolidáció nagyságrendjét, a szállítói, más társulással vagy állammal szembeni tartozását. Kiemelte: utóbbiakat minden pályázónál teljes mértékben rendezték. A kormány egyedi kérelmekre 37 önkormányzatnak további 32 milliárd 906 millió forint támogatást is biztosít. Ebből az érintettek egyebek mellett az uniós beruházások önerejét egészíthetik ki, sikeresen befejezhetnek projekteket, javíthatják likviditási helyzetüket, megoldhatják működési nehézségeiket.
Tállai András összegzése szerint idén összesen 1784 önkormányzat több mint 75 milliárd forint kormányzati támogatáshoz jutott, és az adósságkonszolidáció ezen felül további 80 milliárd forinttal járul hozzá az ötezer lakosúnál kisebb helyhatóságok pénzügyi stabilitásához. Az államtitkár komoly célkitűzésnek nevezte a felgyülemlett pénzügyi gondok rendezését, hogy az önkormányzatok a január 1-jén induló új feladatstruktúrában, hivatali háttérben, finanszírozási rendben tiszta lappal, biztos háttérrel kezdhessék meg a munkát.
Megfelelően halad az adósságkonszolidáció
Az államtitkár ismertette azt is, hogy az adósságkonszolidáció a tervezettnek megfelelően halad. Szavai szerint az ötezer lakosúnál kisebb települések a december 17-ei határidőig eleget tettek az adatszolgáltatási kötelezettségüknek, a nemzetgazdasági tárca előzetes tájékoztatása alapján 1756 önkormányzat 86,8 milliárd forint értékű kérelmet nyújtott be. Ezzel szemben áll az a 7,7 milliárdos összeg, amelyet óvadéki letétben tartottak az érintettek, ezt az állam számára be kell fizetni. Ezzel az adósságrendezés várható mértéke mintegy 80 milliárd forint lesz, amelynek forrása a 2012-es költségvetés – mutatott rá Tállai András.
Szólt arról is, hogy az ötezer lakosúnál nagyobb önkormányzatoknak – amelyekből mintegy 300 van – január 11-éig kell adatot szolgáltatniuk a kincstárnak, utána kezdődnek az egyeztetések, és február 28-áig kell megállapodást kötni a konszolidáció mértékéről.
Orbán Viktor miniszterelnök október végén azt jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében a kormány átvállalja azok adósságait, szám szerint 612 milliárd forintot. A részletekről szólva később Tállai András úgy nyilatkozott a sajtónak, a kormány két részletben valósítja meg elképzelését: az ötezer fő alatti önkormányzatok már 2012-ben mentőövet kapnak, az e fölötti létszámúak pedig jövőre várhatják. „Az ötezer fő alatti településeket ( ) a 2012. évi költségvetési törvényjavaslat módosítása értelmében még ebben az évben konszolidálni fogja az állam” – mondta. Mindezeken felül az Orbán-kabinet további csoportosításként ketté választotta a településeket egy másik elv szerint is: lesznek az adósságkonszolidációban részt vevők, illetve azok, amelyek ebből kimaradnak.
Pintér Sándor belügyminiszter és Tarlós István főpolgármester keddi találkozóján az is kiderült, hogy a kormány a fővárosi önkormányzat felgyülemlett adósságából is részt vállal, a pontos részletek ugyan még nem nyilvánosak – február 15-éig kell megállapodni –, de 40 százalékot, vagyis 74,4 milliárd forintot mindenképpen átvállalnak. Ahogy Tarlós fogalmazott: lélegzetvételhez juttatva ezzel Budapestet .
• Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól kétszázmillió forintig terjednek.
• Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam.
• Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.