Fazekas Sándor azt mondta: a felszabaduló összeg jelentős mozgásteret ad a városnak, hogy fejlesztésekre, munkahelyteremtésre fordítsa forrásait. Egy kérdéssel kapcsolatban azt is hozzátette, hogy a belügyi és a gazdasági tárca tárgyalásait követően várhatóan a jövő év első negyedében lezárulhat az adósságkonszolidáció.
Felidézte: a kormány adósságcsökkentési terveinek lényege, hogy a kistelepülések, városok és megyei jogú városok adósságait áttekintik, tárgyalásokat folytatnak, tájékozódnak, „és megszabadítjuk városainkat azoktól a terhektől, amelyeket az előző kormányzati időszakban kénytelenek voltak magukra venni”. Azt mondta, a korábbi kormányzati politika a településeket és a magánembereket is adósságba taszította.
A vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarországon fejlődőképes vidékre van szükség, amely megtartja a lakosságot, megélhetést nyújt számára. Olyan vidékre van szükség, hogy az iparban, kereskedelemben, közlekedésben már erős pozíciót szerző települések megtarthassák helyzetüket, vagy a mezőgazdaságban, turizmusban találják meg azokat a fejlődési pályákat, amelyek a lakosságnak is fontosak, illetve a magyar termékeken keresztül meg tudják jeleníteni a térség értékeit – fejtette ki.
Lehetőségek
Nagykanizsa lehetőségeit taglalva Fazekas Sándor elmondta: a polgármesterrel tárgyaltak arról, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásokkal, marketinggel miképpen tudja segíteni a balatoni turizmus hátországában, a zalai borvidékben rejlő lehetőségek kiaknázását. Meglátása szerint a kerékpáros turizmusban, a határon átnyúló kapcsolatokban, vagy a gasztronómia helyi értékeit felhasználva megvalósítható elképzelései vannak a városnak.
„Nagykanizsa megelőzte a korát” – mondta a miniszter, aki nagyon fontos döntésnek nevezte, hogy a város megvásárolta a Saubermacher-Pannonia hulladékkezelő céget. Ez a lépés „illeszkedik abba a koncepcióba, hogy az emberek részére az alapszolgáltatásokat (...) önkormányzati tulajdonú vállalkozások biztosítsák”, az új hulladéktörvény is ezt az irányt képviseli.
Évi 200-300 millióval lesz könnyebb
Cseresnyés Péter polgármester (Fidesz–KDNP) közölte: a mostani számítások szerint évente 200 és 300 millió forint közötti összegű fizetési kötelezettségtől szabadul meg Nagykanizsa, a városnak így jelentősen csökken a működési hiánya. A polgármester egy kérdésre válaszolva arra is kitért, hogy az önkormányzat Magyarország európai uniós csatlakozása után vett fel hiteleket, amelyeket nagyrészt megfelelő célra fordított, így iskolák és a művelődési központ felújítására, a kórház rekonstrukciójára és a belváros rehabilitációjára, valamint a környező településekkel közös csatornaberuházásra.
Kövér László szerint az adósságátvállalás nem erkölcsi kérdés, hanem az államszervezet átalakításának része. Az Országgyűlés elnöke erről szerdán beszélt Sásdon beszélt. Salgótarján 2,7 milliárd forintos hitelállományának átvállalásáról tárgyalt Orbán Viktor hétfőn. Salgótarján polgármestere akkor elmondta: a város már a tanácsrendszerből adósságállománnyal lépett át az önkormányzatiságba. Az előző, szocialista városvezetés nagyon komoly hiteleket hagyott a városra, és a szocialista kormányok idején történt forráskivonás következtében működési hitel felvételére is rákényszerült az önkormányzat.
Adósságátvállalás – miről szól?
A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán később azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.
Hódmezővásárhelyen kezdődött
Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen volt az első egyeztetés, ahol Matolcsy György közölte: a kormány szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.
A települések mellett a pénzintézetek számára is kedvező fejleménynek nevezte az önkormányzati adósság állami átvállalását Kövér László. Az Országgyűlés elnöke azt mondta, a segítség kétfelé hat: az adósságuk miatt sok esetben a működőképességük határára jutott településeknek, és azoknak a bankoknak is segít, amelyek ezen települések csődje esetén nem kapnák vissza a pénzüket. Hajdú-Bihar megyében 63 település adósságát vállalja át az állam, közülük 44 teljes mértékben megszabadul a terhektől.