Az adósságátvállalás nem erkölcsi kérdés

Kövér László szerint az adósságátvállalás nem erkölcsi kérdés, hanem az államszervezet átalakításának része.

NT
2012. 12. 12. 17:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerdán a Baranya megyei Sásdon tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a megörökölt adósság terhének továbbcipelésével semmiképpen sem lehet azon települések polgárait büntetni, akiknek korábbi vezetői nem voltak előrelátóak. „Nem a helyi képviselők, közösségek felelősségét kell keresni, hanem az államszervezet átalakításának keretében nyitni egy új fejezetet a gazdálkodásban is, és ennek egyik elemeként tehermentesíteni az önkormányzatok jelentős részét” – mondta.

Kövér: A kormány nyitott a párbeszédre

Reményét fejezte ki továbbá, hogy a kormány nyitott lesz a párbeszédre a felsőoktatást érintő intézkedések miatt tiltakozó hallgatókkal. Kövér László sajtótájékoztatóján – egy kérdésre válaszolva – emlékeztetett arra, hogy a kormány jelezte egyeztetési szándékát, de a hallgatók egyelőre nem kívántak élni a lehetőséggel.

Hozzátette: nem érti az elutasítást, és azt a kérdést tette fel, hogy a demonstrációkban valóban a konzultáció igényének szándéka jelenik-e meg, vagy erődemonstráció zajlik. Kövér László úgy fogalmazott: nem érti, hogy mi ellen tiltakoznak a tüntetők, hiszen őket már nem érinti a keretszám csökkentése, bent vannak a felsőoktatásban.

Ha a következő generációk iránti szolidaritásból teszik, és az utánuk jövők esélyeit szeretnék megőrizni, miért demonstrálnak az általuk röghöz kötésnek nevezett hallgatói szerződésekkel szemben? – tette fel a kérdést a házelnök.

Cinikus az MSZP, hogy törvénytelenségekre buzdít

A politikus szerint szomorúan kell konstatálniuk, hogy szükség van a hallgatói szerződések bevezetésére, mert nem evidens a köz pénzéből tanuló egyetemisták számára, hogy ezt az országot kell szolgálniuk azzal a tudással, amelyet itt megszereztek. „Azt pedig roppant cinikusnak, aljasnak tartom, hogy az MSZP szóvivője nyílt jogsértésre, törvénytelenségek elkövetésére buzdítja a demonstrálókat. Olyan törvénysértésekre, amelyekért ők bíróság elé citáltak embereket a 2006-os, zavaros időszakban” – hangsúlyozta Kövér László.

Az Országgyűlés elnöke arra kérte a tüntetőket, hogy szigorúan tartsák be a törvényeket, és ne hagyják magukat beugratni, provokálni olyanok részéről, „akik tandíjat akartak bevezetni a felsőoktatásban, az országot a csőd szélére juttatták és akik miatt valódi áldozatokat kell hozniuk”.

Varga: Soprontól 40-70 százalékot vállal át az állam


A következő év elejére a kormány átvállalja Sopron város adósságának egy részét, ezzel kapcsolatos egyeztetések kezdődtek szerdán – közölte Varga Mihály tárca nélküli miniszter a város vezetőivel tartott megbeszélést követő sajtótájékoztatón. A miniszter kifejtette: a nagyobb települések, így Sopron adósságátvállalásának mértékét egyebek mellett az adóerő képességtől, és az adósság nagyságától teszik függővé.

Sopron adóssága mintegy 16 milliárd forint. Varga Mihály úgy vélekedett, hogy az adósság 40-70 százaléka közötti sávon belül meg tudnak állapodni a várossal úgy, hogy ez Sopron számára kedvező legyen, és a törlesztések helyett a felszabaduló forrásokat a település fejlesztésére fordíthassák.

Megtakarítást is hozhat a teherlevétel

A tárca nélküli miniszter hangsúlyozta: a települések adósságterhének átvállalása nem jár együtt az államadósság növekedésével, sőt még megtakarítást is hozhat. Utóbbival kapcsolatban utalt arra, hogy nem több ezer helyen meglévő adósságot kell különböző módon kezelni, hanem az Államadósság Kezelő Központon keresztül tudja majd a kormány ezt az ügyet kézben tartani.

Az előzményekről a miniszter elmondta, hogy 2010-ben súlyos adósságcsapdát örökölt az ország, és nemcsak az állam, hanem a települések, az önkormányzatok is. Az adósságcsapdából való kiszabadulást nevezte ezért az egyik legfontosabb gazdaságpolitikai célnak. Ami a településeket illeti, a kormány már döntött arról, hogy az 5 ezer fő alatti kistelepülések adósságát az év végéig átvállalja, ez az intézkedés mintegy 100 milliárd forint összeget érint – mondta Varga Mihály.

Az adósságátvállalásról tárgyalt Orbán Viktor

Salgótarján 2,7 milliárd forintos hitelállományának átvállalásáról tárgyalt Orbán Viktor hétfőn. Salgótarján polgármestere akkor elmondta: a város már a tanácsrendszerből adósságállománnyal lépett át az önkormányzatiságba. Az előző, szocialista városvezetés nagyon komoly hiteleket hagyott a városra, és a szocialista kormányok idején történt forráskivonás következtében működési hitel felvételére is rákényszerült az önkormányzat.


Átvállalás – miről szól?

A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán korábban azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.

Hódmezővásárhelyen kezdődött

Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen volt az első egyeztetés, ahol Matolcsy György közölte: a kormány szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.

A pénzintézetek is jól járnak az önkormányzati adósságátvállalással

A települések mellett a pénzintézetek számára is kedvező fejleménynek nevezte az önkormányzati adósság állami átvállalását Kövér László. Az Országgyűlés elnöke azt mondta, a segítség kétfelé hat: az adósságuk miatt sok esetben a működőképességük határára jutott településeknek, és azoknak a bankoknak is segít, amelyek ezen települések csődje esetén nem kapnák vissza a pénzüket. Hajdú-Bihar megyében 63 település adósságát vállalja át az állam, közülük 44 teljes mértékben megszabadul a terhektől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.