Kövér László azt mondta, a segítség kétfelé hat: az adósságuk miatt sok esetben a működőképességük határára jutott településeknek és azoknak a bankoknak is segít, amelyek ezen települések csődje esetén nem kapnák vissza a pénzüket.
Forráskivonás
Véleménye szerint ahogy az a családok esetében is előfordult, a bankok felelőtlenül, valóságos garanciák nélkül helyeztek ki hiteleket a nagy profit reményében, és hagyták eladósodni az önkormányzati szférát. „Az ország, az emberek, a vállalkozások és az önkormányzatok eladósítása tulajdonképpen a legnagyobb csapás volt a számos tragikus fejlemény közül, amelyet a 2002–2010 közötti szocialista-liberális kormány az országra nézve hozott” – mondta a házelnök. Hozzátette: kevésbé ismert, hogy ez az eladósodás nem utolsósorban a 2006 és 2010 közötti kormányzás ideje alatti mintegy 800 milliárd forintos forráskivonás következménye.
Kövér László utalt rá, hogy az évi 6,5 milliárd forintból gazdálkodó Komló 3 milliárd, az 50 milliárd forint költségvetésű Pécs 40 milliárd forintos adósságállománnyal küszködik. „Ez Komló esetében a reménytelenséggel határos, Pécs esetében azon is túl van, és állami segítség nélkül nem kezelhető” – fűzte hozzá. Az Országgyűlés elnöke elmondta: Komló adósságának várhatóan mintegy 70, Pécsének mintegy 50 százalékát vállalja át az állam.
Minden adott a pályára álláshoz
A politikus szólt arról, hogy Magyarország a saját erejéből elvégezte azokat a feladatokat, amelyekkel az ország a válság után, egy világméretű gazdasági fordulattal növekedési pályára állhat. „Ha ez a külső gazdasági környezetben bekövetkező pozitív fejlemény megtörténik, ezek a városok könnyebben kapaszkodhatnak felfelé” – mondta.
Hoppál Péter fideszes országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy a kormány a napokban úgy döntött, egészségkárosodási járadék címén visszamenőlegesen is megkapják járandóságukat azon hármas kategóriájú rokkantnyugdíjas bányászok, akiket rehabilitálhatónak minősítettek. Az egészségkárosodási járadékot januártól az öregségi nyugdíjakhoz hasonlóan emelik. Hozzátette: emellett 30-ról 60 százalékra emelkedik a bányászözvegyek özvegyi nyugdíja.
Komlón mintegy 400 ember érint
Polics József, Komló fideszes polgármestere azt mondta: a volt bányászok járandóságával kapcsolatos határozat csak Komlón mintegy 400 olyan embert érint, akiknek rosszak az elhelyezkedési esélyei és ez az egyetlen bevételi forrásuk.
Népszerű az önkormányzati adósságátvállalás
A Századvég 2012. november végén készített közvélemény-kutatásának tanulsága szerint a lakosság abszolút többsége támogatja a települések adósságállományának állami átvállalását, jelentős hányaduk sürgető ügynek tartja az önkormányzatok mindennapi működésére kiható eladósodottság kezelését.
A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán korábban azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.
Hódmezővásárhelyen kezdődött
Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen volt az első egyeztetés, ahol Matolcsy György közölte: a kormány szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.