Pintér Sándor miniszter elmondta: a további egyeztetéseken a törvényi szabályozásnak megfelelően figyelembe fogják venni az önkormányzat adósság-összetételét és adóerejét. Felidézte, hogy a kormány az ötezer fő alatti önkormányzatoknál a teljes adósságot átvállalja és azt 2012. december 31-ig kiegyenlíti. Az ennél nagyobb településeken 40 és 70 százalék közötti lesz az adósságátvállalás mértéke.
Pintér: 186 milliárd a főváros adóssága
Pintér Sándor jelezte: a főpolgármester arról tájékoztatta az egyeztetésen, hogy a fővárosi önkormányzat adóssága 186 milliárd forint. A tárcán keresztül a kormány ennek 40 százalékára vállalt felelősséget, de a tárgyalásokat január-februárban is folytatják a végleges összegről.
Tarlós István főpolgármester a kormánynak köszönetet mondva arról beszélt, hogy az adósságátvállalással már jövőre 7-8 milliárd forintnyi kamatteher maradhat a fővárosnál, s jelentősen javulnak a hitelfeltételek is. Mint mondta, a fővárost a közvetlen adósság mellett a BKV-n keresztül további 70 milliárd forint terheli közvetetten, a város hitelképessége pedig már 2010 októberére, vagyis a hivatalba lépésére kimerült.
Tarlós: Lélegzethez jut Budapest
A városvezető úgy vélte: a kormányzati lépés „lélegzethez engedi” Budapestet, és kezelhetővé teszi a jövő évi költségvetését. A tárca és a főváros közötti egyeztetésen részt vett Tállai András önkormányzati államtitkár, Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, Farkasné Gasparics Emese önkormányzati helyettes államtitkár és Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes is.
Kaposvár 21 milliárd forinttal lesz „könnyebb”
Kaposvár 21 milliárd forint adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam – mondta Varga Mihály kedden a somogyi megyeszékhelyen. A kormány képviseletében az adósságrendezésről tárgyaló tárca nélküli miniszter a Szita Károly fideszes polgármesterrel és Gelencsér Attilával, a város és környéke fideszes országgyűlési képviselőjével folytatott egyeztetés utáni sajtótájékoztatón közölte: reményei szerint Kaposvárral február végéig megállapodnak a konszolidáció konkrét feltételeiről, 2013. június 30-áig pedig át is veszi az állam az adósságot.
A kormány így oldja meg a problémát
A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán később azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.
• Országszerte 1655 ötezer lakosúnál kisebb település adósságát veszi át teljes egészében az állam, húsz olyan hely van, amelynek hitelfelvételét esetenként vizsgálja meg a kormány. A kabinet és Győr között az adósságátvállalással kapcsolatban december 14-én kezdődtek meg a tárgyalások, a miskolci önkormányzat esetében már eredményre is jutottak a felek. Ott a nettó 35,2 milliárd forintos adósságából 17 milliárdot vesz magához a kormány.
• Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól kétszázmillió forintig terjednek.
• Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam.
• Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.