A miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter az adósságátvállalásról beszélve szólt arról, hogy húsz település esetében azt vizsgálják, hiteleik közösségi célokat szolgáltak, esetleg üzleti vagy befektetési célúak voltak-e. Ez utóbbiak esetében ugyanis a hitelállomány maximum negyven százalékát vállalja át az állam.
Az ötezer fősnél nagyobb települések esetében a kormány súlyozott számítás alapján az adósságaik negyven és hetven százalék közötti részét veszi át. A település „adottságait, kitörési lehetőségeit, eddigi gazdálkodását, az ott élők adóerejét és a települése adóerejét felmérve” az erősebb helyi gazdasággal rendelkezőknél negyven, a kevésbé szerencsés adottságúaknak hetven százalékos mértékig veszi át az adósságait az állam.
Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól a kétszázmillió forintig terjednek.
Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam – mondta Pintér Sándor belügyminiszter a baranyai megyeszékhelyen csütörtökön. A szocialista városvezetés alatt Pécs közel került a csődhöz is.
Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően – jelentette be a zalai városban tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján a vidékfejlesztési miniszter.
Működőképessé kell tenni
Navracsics Tibor kijelentette: a cél az, hogy ismét működőképessé tegyék az önkormányzati rendszert, az eladósodottak számára gazdálkodási könnyebbséget hozzon, az el nem adósodottaknak pedig plusz kitörési lehetőséget jelentsen. „Ez nem szívjóság, hanem partnerség”, nem karácsonyi ajándékról van szó, felelősségteljes lépés az átvállalás, mert az önkormányzatok mindent megtettek azért, hogy az állampolgárokat tisztességesen kiszolgálják.
Az elmúlt húsz év egyik problémájának megoldásáról van szó, ebben a kormányok szerepe – leginkább a 2002 és 2010 közötti időszakban – sokkal nagyobb volt, mint az önkormányzatoké – fejtette ki. A miniszterelnök-helyettes elmondta: Zala megyében – csaknem 270-ből – 132 település esetében vállalja át kisebb vagy nagyobb mértékben a kormány az adósságát.
Gyutai Csaba Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz–KDNP) elmondta: a zalai megyeszékhelynek kizárólag fejlesztési hitele van, 2,6 milliárd forintnyi. A hitel jelentős része munkahelyteremtő beruházásokat, ipari park kiépítését és inkubátorház kialakítását szolgálta, továbbá a lízingkonstrukcióban épült idősotthon beruházási költségeit, valamint az energiaköltségeket csökkentő korszerűsítéseket.
Eljött a pontos elszámolás ideje
Csütörtökön Navracsics Tibor az ötezer lakosúnál kisebb veszprémi települések vezetőinek az adósságrendezésről tartott fórum előtt azt mondta: az önkormányzati és a stabilitási törvényben vannak olyan szigorítások, amelyek megakadályozzák, hogy az önkormányzatok újra eladósodjanak, a kincstár pedig ellenőrzi az adósságkiváltás folyamatát. Az adósságátvállalás 9 millió embert érint, s mindössze 1 millió ember él olyan településen, amely nem adósodott el, utóbbiak számára kidolgoznak egy kedvezményes, zárt körű pályázati rendszert.
Adósságátvállalás – miről szól?
A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán később azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.
Hódmezővásárhelyen kezdődött
Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen volt az első egyeztetés, ahol Matolcsy György közölte: a kormány szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.
A települések mellett a pénzintézetek számára is kedvező fejleménynek nevezte az önkormányzati adósság állami átvállalását Kövér László. Az Országgyűlés elnöke azt mondta, a segítség kétfelé hat: az adósságuk miatt sok esetben a működőképességük határára jutott településeknek, és azoknak a bankoknak is segít, amelyek ezen települések csődje esetén nem kapnák vissza a pénzüket. Hajdú-Bihar megyében 63 település adósságát vállalja át az állam, közülük 44 teljes mértékben megszabadul a terhektől.